Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

EPDK'ya Petrol Operasyonu

EPDK’nın akaryakıttaki yetkisini tam kullanamadığını düşünen hükümet kolları sıvadı. EPDK'yı devre dışı bırakacak yeni formül.

EPDK'ya Petrol OperasyonuREKABET Kurumu’nun akaryakıt şirketlerinin, ‘ham petrol fiyatlarındaki düşüşü pompa fiyatlarına tam olarak yansıtmadığına’ ilişkin raporu, enerji sektörünü karıştırdı. Rapor üzerine, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) akaryakıt sektöründeki denetim yetkisi de tartışma konusu oldu. Hükümet, EPDK’nın denetim yetkisinin tam olarak kullanılıp kullanılmadığını ve denetim sistemindeki aksayan yönlerle ilgili bir araştırma başlattı. Bu araştırmanın sonucunda, gerekli görülmesi halinde EPDK’daki akaryakıt sektörünü denetleme yetkisinin, Maliye Bakanlığı bünyesindeki Kaçak Akaryakıt ile Mücadele Komisyonu’na verilmesi veya petrol piyasasını denetleme ve düzenleme kurulu oluşturulması planlanıyor.

RAPOR SON NOKTA OLDU

MALİYE Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı’nda bir süredir, akaryakıt sektöründeki denetim sisteminin tam olarak çalışmadığına yönelik rahatsızlık vardı. Rekabet Kurumu’nun, akaryakıt sektörüne yönelik hazırladığı rapor ile birlikte rahatsızlık had safhaya ulaştı. Raporla birlikte, Petrol Kanunu ile akaryakıt sektörünün denetimi ve düzenlenmesi ile ilgili tüm yetkileri elinde toplayan EPDK’nın, denetim sistemi tartışma konusu oldu. Hükümet, petrol, elektrik, doğalgaz ve LNG sektörlerinin denetimi ve düzenlenmesi ile sorumlu olan EPDK’nın, birçok sektörden sorumlu olması nedeniyle akaryakıt sektörünün denetimleri tam olarak gerçekleştiremediğine ilişkin iddiaların araştırılmasını kararlaştırdı. Bu kapsamda, ilgili kurumlardan da bilgi alındı ve hükümete, konuyla ilgili olarak geniş kapsamlı bir rapor sunuldu. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın açıklamalarının temelinde de akaryakıt sektörü ile ilgili yapılan geniş kapsamlı araştırma ve incelemenin yattığı öğrenildi.

YENİ BİR ÜST KURUL

SEKTÖRDEKİ denetimin tam olarak sağlanamadığını düşünen hükümet, sektörün sağlıklı bir şekilde denetlenmesi için yeni formül arayışları da başlattı. Bu çerçevede, halen EPDK’da bulunan petrol sektörünü düzenleme ve denetleme yetkisinin alınarak bir başka üst kurul oluşturulması öngörülüyor. Bu formül, Petrol Piyasası Kanunu’nun hazırlanması sırasında da gündeme gelmiş ancak, yeni bir üst kurul oluşturulmasının enerji sektöründe dağınıklığa neden olacağı öne sürülerek, petrol sektörünün denetimi de EPDK’ya bırakılmıştı. Yine üzerinde durulan bir başka formül de, halen EPDK’da bulunan akaryakıt sektörünü denetleme yetkisinin, Maliye Bakanlığı bünyesinde bulunan Kaçak Akaryakıt ile Mücadele Komisyonu’na devredilmesinden oluşuyor. Bu formüle göre, kaçak akaryakıt komisyonunun yetkileri artırılacak.

Köktaş brifing verecek

AKARYAKIT sektörünün denetimleri konusunda EPDK’dan da bilgi istendi. EPDK Başkanı Hasan Köktaş’ın ve EPDK yönetiminin, hükümete ham petrol fiyatlarındaki düşüşün pompa fiyatlarına niye yansımadığı, marker uygulamasının yeterli başarıyı niye sağlamadığı, akaryakıt şirketlerine bugüne kadar verilen cezalarla ilgili geniş kapsamlı brifing vereceği belirtildi.

EPDK’ya çağrı: Raporu delil kabul et

TÜKETİCİLER Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), Rekabet Kurulu raporunu delil kabul ederek, ilgili firmalara cezai yaptırım uygulaması gerektiğini ifade etti. Kaya, ayrıca petrol ürünleri üzerindeki dolaylı vergilerin makul oranlara çekilmesini istedi. Rekabet Kurulu’nun ‘Akaryakıt Sektör Raporu’nu değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, ‘Rekabet Kurulu’nun bu raporu ile belgelendiği üzere akaryakıt sektöründe uygulanan yüksek vergiler ile birlikte firmaların rekabet ihlalleri sonucunda, tüketici dünyanın en pahalı akaryakıtını alıyor’ dedi.

YETKİNİ KULLAN

KAYA şöyle devam etti: ‘Öncelikle uluslar arası piyasalarda oluşan fiyat hareketliliğinin, iç pazar fiyatlarına gecikmeksizin ve aynı oranda yansıtılması konusunda EPDK, yasa ile kendisine verilen izleme ve denetim görevini yerine getirmelidir. Rapor ile belgelendiği şekilde rekabet ortamını engelleyen firmalar hakkında EPDK tarafından gerekli işlemlerin yapılmalıdır. Petrol üzerindeki dolaylı vergilerin yaşanan küresel kriz ortamı da dikkate alınarak makul oranlara çekilmelidir.’
star

aktifhaber.com

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri