Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor

EPDK, LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde kapsamlı bir değişikliğe gidiyor. Bu amaçla hazırlanan değişiklik taslağı bugün görüşe açıldı.

LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyorEPDK, LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde kapsamlı bir değişikliğe gidiyor. Bu amaçla hazırlanan değişiklik taslağı bugün görüşe açıldı. Taslak hakkındaki görüşler, mozdogan@epdk.org.tr adresine e-posta, Kurum adresine de yazılı olarak 21.11.2008 tarihine kadar gönderilebilecek. LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde yapılması düşünülen değişiklikler şöyle:

LPG Dağıtıcı Lisansı için yeni şartlar getiriliyor. Buna göre başvuru sahibi tüzel kişinin 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümleri doğrultusunda anonim şirket ya da limited şirket olarak kurulmuş olması, asgari ödenmiş sermayesinin 5.000.000 YTL olması, pazarlama projeksiyonunda yıllık satış hedefinin en az 5000 ton olması ve ayrıca başvuru sahibi tüzel kişinin münferit taşıma lisansı olmaması halinde en az bir taşıma aracının tasarrufu altında olması zorunluluğu getiriliyor.

Değişikliğin yapıldığı tarihte dağıtıcı lisansı sahipleri, asgari sermayelerinin Yönetmelikte yer alan tutarın altında olması halinde, durumlarını 01/10/2009 tarihine kadar uygun hale getirecekler.

LPG antrepo işleticilerinin depolama lisansı alma zorunluluğu kaldırılıyor.

Otogaz bayiliği için yapılan lisans başvurularının incelenmesi ve değerlendirmeye alınmasından önce, lisans alma bedelinin tamamının yatırıldığına dair belgenin Kuruma ibrazı istenecek.

Lisans başvurusuna konu projenin veya yatırımın, 2872 sayılı Çevre Kanununa dayanılarak çıkarılan mevzuatta belirtilen usul ve esaslar kapsamında bulunması halinde, başvuru sahibinin bu süre içerisinde ayrıca; Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararına veya Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararına ilişkin belgeyi Kuruma ibraz etmesi gerekecek.

Lisans başvurusu hakkında alınan uygun bulma kararında belirtilen yükümlülüklerin gerçek veya tüzel kişiye tebliğinden itibaren doksan gün içerisinde yerine getirilmemesi halinde, lisans başvurusu Kurul kararıyla reddedilecek. Bu süre, lisans başvurusuna konu projenin veya yatırımın 2872 sayılı Çevre Kanununa dayanılarak çıkarılan mevzuatta belirtilen usul ve esaslar kapsamında bulunması halinde, bu kapsamdaki yükümlülüklerin gerçek veya tüzel kişiden kaynaklanmayan nedenlerle yerine getirilememiş olması veya mücbir sebepler nedeniyle Kurul kararı ile uzatılabilecek.

LPG otogaz bayilik lisanslarında yer alan ticari unvan, dağıtıcı firma ve adres, taşıma lisanslarında yer alan ticari unvan ve araç bilgileri, LPG tüpü muayene, tamir ve bakımı lisanslarında yer alan ticari unvan ve adres bilgilerine dair tadillerin Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Dairesince diğer hususlara dair tadillerin Kurul kararı ile sonuçlandırılmasına ilişkin hüküm Yönetmelikten çıkarılıyor.

Yıllık en az 5.000 ton satış yapamayan dağıtıcıların lisansı Kurul Kararıyla sona erdirilebilecek. Toplam satış miktarına ilişkin değerlendirmede lisans verilmesine ilişkin Kurul kararının Resmi Gazete’de yayımı tarihini takip eden bir yıllık süre dikkate alınmayacak.

İptal edilen LPG Dağıtıcı Lisanslarının veya LPG Depolama Lisanslarının, lisans türü, sahibinin adı/ticaret unvanı belirtilmek suretiyle Resmi Gazete’de ilân edilmesine ilişkin hüküm kaldırılıyor.

Tüplü LPG’nin kullanıcılara teslimi, dağıtıcılar ve/veya bunların tüplü LPG bayileri vasıtasıyla yapılır şeklindeki hüküm kaldırılıyor.

LPG Taşıma Lisansı sahipleri otogaz istasyonlarına ve Dökme LPG kullanıcılarına taşıma hizmeti veremeyecekler. LPG taşıma lisansı sahibi dağıtıcılar otogaz bayilerine ve sözleşme yaptıkları dökme LPG kullanıcılarına ikmal yapabilirler hükmü getiriliyor.

Dağıtıcıların faaliyetleri süresince LPG satış miktarlarını iller bazında tüplü, dökme ve otogaz olarak üçer aylık dönemler hâlinde ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında Kuruma bildirmelerine ilişkin hüküm kaldırılarak, bunun yerine EPDK'ya yapılacak aylık bildirimlerin ekinde iller bazında tüplü, dökme ve otogaz satış rakamlarını gösteren “İller Bazında Satış Miktarı Beyanı” verilmesi öngörülüyor.

www.petroturk.com

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri