Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!

Rekabet Kurumu, akaryakıt sektöründeki fiyatların yüksek olmasında vergilerin bahane edildiğini ve uluslararası alandaki yükselişler tam olarak yansırken, düşüşlerin yansıtılmadığını kayıt altına aldı

Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!Rekabet Kurumu, akaryakıt sektöründeki fiyatların yüksek olmasında vergilerin bahane edildiğini ve uluslararası alandaki yükselişler tam olarak yansırken, düşüşlerin yansıtılmadığını kayıt altına aldı

Rekabet Kurumu, Akaryakıt Sektör Raporu'nu açıkladı. Kurum 1. Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve akaryakıt sektöründe yapılan ön araştırmaya da temel teşkil eden Akaryakıt Sektör Raporu, Rekabet Kurulu'nun görüş ve önerileri doğrultusunda son hali verilerek yayına hazırlandı. Kurum, akaryakıt sektörünün fiyatların yüksek olmasında vergileri bahane ettiğini ve uluslararası alandaki yükselişleri tam olarak yansıtırken, düşüşleri yansıtmadığını kayıt altına aldı.

SORUN 'OLİGOPOLİSTİK' PAZAR

Rekabet Kurumunun hazırladığı akaryakıt sektör raporunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından lisans verilmiş 47 dağıtım şirketi bulunmasına rağmen, sadece 5 teşebbüsün, pazarın yaklaşık yüzde 90'ına hakim olması ve bu durumun uzunca bir süredir değişmemesinin, rekabet hukuku bakımından akaryakıt sektöründeki en önemli sorunun mevcut oligopolistik pazar yapısı olduğunu gösterdiği bildirildi.

İTHALATA BAĞIMLIYIZ

Gerek ham petrol, gerekse nihai ürün fiyatlarında dünyada meydana gelen değişmelerin, ithalata bağımlı olması nedeniyle Türkiye bakımından veri kabul edilebilecek sonuçlar doğurduğuna işaret edilen raporda, perakende de hakim olan şirketlerin, Tüpraş tarafından uygulanan otomatik fiyat mekanizması OFM benzeri modelle bazen fırsat kârları elde etmeye yönelik fiyatlandırma oluşturduklarının gözlendiği kaydedildi. Raporda, deniz taşıtlarına ÖTV'siz satışın şirketlerine özgü faaliyet haline dönüştürüldüğü ve buna da sınırlama getirildiği belirtildi.

AKSAKLIKLARI GİDERMELİSİNİZ

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı da, raporun önsözünde, kuruma yapılan başvurular da dikkate alınarak akaryakıt sektörünün rekabet mevzuatı karşısındaki yerinin bir bütün olarak değerlendirilmesine ihtiyaç olduğu kanısına ulaştıklarını ve bu incelemeyi yürüttüklerini belirtirken, incelemenin sonuçlarının, rekabet mevzuatının göreceli olarak yeni olduğu gelişmekte olan ülkelerde birçok sektörde görülebilecek türden piyasa aksaklıklarına dikkatleri yönlendirdiğini kaydetti. Kaldırımcı, Gerek rekabet mevzuatı gerekse petrol ürünlerine ilişkin sektörel düzenlemelerden kaynaklandığını gördüğümüz bu aksaklıkların giderilmesi için gerekli adımların atılması zaruridir şeklinde konuştu. EPDK'ya başvurular sonuçlansın

Petrol Piyasası Kanununda rafinerilerin dağıtım şirketi sahibi olabileceğinin ifade edildiği, bu yolla dağıtım kademesiyle dikey bütünleşik bir yapı oluşturulmasına müsaade edildiği hatırlatılan raporda, Türkiye akaryakıt pazarındaki gelişmeler kapsamında yeni rafineri yatırımlarının gündemde olduğu, EPDK'ya yapılan başvuruların süratle sonuçlandırılması gerektiği vurgulandı. Raporda, Tüpraş karşısındaki rekabetin güçlendirilmesi bakımından, ayrımcılığa ilişkin düzenlemenin hakim durumda olan rafinericilerle sınırlandırılarak, pazara girecek rafinericilere kendi kanallarının oluşturulması gerektiği belirtildi.

Kaynak: yenişafak

lpghaber.com

Rekabet Kurumu 1. Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Akaryakıt Sektör Raporu kamuoyunun bilgisine sunuldu

Rekabet Kurumu 1. Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve akaryakıt sektöründe yapılan ön araştırmaya da temel teşkil eden Akaryakıt Sektör Raporu, Rekabet Kurulu'nun görüş ve önerileri doğrultusunda son hali verilerek yayına hazırlandı. Akaryakıt Sektör Raporu bilgi için TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'na, Başbakanlığa, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına, Sanayi ve Ticaret Bakanlığına, Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB), Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği'ne (TÜSİAD), Petrol Sanayi Derneği'ne (PETDER), Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası'na (TABGİS), Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'na (PÜİS) ve Akaryakıt Dağıtım ve Depoloma Şirketleri Derneği'ne (AKADER)'e gönderiliyor. Ticari sırlar çıkarılmış olarak Web sayfasına konulan Rapora Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı tarafından yazılan önsözün altındaki linkten ulaşılması mümkündür.

ÖNSÖZ

Ülkemizde rekabet hukuku uygulamaları on yılı aşkın bir zamana yayılmaktadır. Yeni bir hukuk alanının oluşması, gelişmesi ve etkinlik kazanması için bu süre göreceli olarak kısa sayılabilirse de en azından yapılması gerekenlere dair yol haritamız şekillenmiştir diyebiliriz.

Rekabet hukuku uygulamalarıyla varılmak istenen temel hedefler, piyasalarda tekelleşmenin önlenmesi, kartellerle mücadele edilmesi ve hakim durumdaki teşebbüslerin bu konumlarını kötüye kullanmalarının engellenmesi şeklinde özetlenebilir. Rekabet mevzuatı da bu amaçlara ulaşmak için kamu otoritesi tarafından kullanılacak araçları tanımlamakta ve gerektiğinde teşebbüslere cezai yaptırımlar uygulanmasına kadar varan yetkiler tanımaktadır.

Rekabet kurallarını ihlal eden teşebbüslere mevzuatta öngörülen cezai yaptırımların uygulanması, caydırıcılık bakımından olmazsa olmaz koşullardandır. Ancak, esas amacımız tabi ki teşebbüslere ceza uygulamak değil, rekabetçi bir piyasa yapısı oluşturarak bundan tüketicilerin faydalanmasını sağlamaktır. Bu bağlamda, teşebbüslerin faaliyette bulundukları piyasaların rekabetçi bir anlayışla düzenlenmesi gerektiği, gelişmekte olan ülkeler bakımından genel kabul gören bir yaklaşıma dönüşmüş bulunmaktadır.

Bu yaklaşım çerçevesinde, Kurumumuza yapılan başvurular da dikkate alınarak akaryakıt sektörünün rekabet mevzuatı karşısındaki yerinin bir bütün olarak değerlendirilmesine ihtiyaç olduğu kanısına ulaştık ve bu incelemeyi yürüttük. İncelemenin sonuçları, rekabet mevzuatının göreceli olarak yeni olduğu gelişmekte olan ülkelerde birçok sektörde görülebilecek türden piyasa aksaklıklarına dikkatlerimizi yönlendirdi. Bunlar arasında yasal düzenlemeler ve devamında rekabet mevzuatıyla çatışan kamusal tasarruflar özel önem arz etmektedir.

Gerek rekabet mevzuatı gerekse petrol ürünlerine ilişkin sektörel düzenlemelerden kaynaklandığını gördüğümüz bu aksaklıkların giderilmesi için gerekli adımların atılması zaruridir. Bu sürecin bir parçası olarak, ilgili kamu kuruluşlarımızın, sektördeki aktörlerin ve kamuoyunun bilgilendirilmesi ve değerlendirmelerinin alınabilmesi maksadıyla raporumuzu takdim ediyor, emeği geçen çalışma arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı Başkan

Akaryakıt Sektör Raporunun tamamı için tıklayınız.

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri