Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak

Hatırlarsanız E.P.D.K ‘nın LPG otogaz bayilik, LPG dağıtıcı, LPG tüpü imalatı, muayenesi. bakımı, LPG taşıma lisansı ve tadillerine ilişkin kriterleri açıkladığında Türkiye'mizin dört bir tarafında bu kriterlere uymayan birçok otogaz istasyonu kendiliğinden kapanmıştı.

Amaç Rekabetçi Piyasa OluşturmakHatırlarsanız E.P.D.K ‘nın LPG otogaz bayilik, LPG dağıtıcı, LPG tüpü imalatı, muayenesi. bakımı, LPG taşıma lisansı ve tadillerine ilişkin kriterleri açıkladığında Türkiye'mizin dört bir tarafında bu kriterlere uymayan birçok otogaz istasyonu kendiliğinden kapanmıştı.

En son 2004 yılında Ankara, İstanbul, ve İzmir’de belediye ekipleri birçok ruhsatsız ve lisanssız otogaz istasyonlarını dozerlerle yıkma girişimlerinde bulunmuş, elektrik ve sularını kesmiş işletmeleri zor durumda bırakmışlardı. EPDK’ nın yeni düzenlemesiyle bazı kriterlerine uyan bazı istasyonlara 2007 yılı sonuna kadar geçici lisans verilmesiyle yaşanılacak çok büyük bir kaosun önüne geçilmişti. 2007 yılı Aralık ayı sonunda geçici lisans süreleri biten 250 adet istasyonun kapatılmalarının üzerinden 11 ay geçmesine rağmen, açılmaları yönünde de en ufak bir umut ışığı olmayan bu istasyonların gelecekleri tartışılırken EPDK’nin internet Sitesindeki yazıda ödenmiş asgari sermayesi 5.000.000 YTL altında olan ve yıllık 5000 ton LPG satışı yapamayan dağıtım şirketlerinin dağıtıcı lisanslarının iptal edileceği haberi bomba etkisi yaratmıştır..

Türkiye'de faaliyet gösteren adları vergi kaçakçılığı basta olmak üzere her türlü yolsuzluklarla ve kanunsuzluklarla anılan uluslar arası firmaların sektör hakkında taraflı bilgi aktarımı ile denetimleri kendi lehine çekmeye çalıştıklarını ve pazar payını yükseltmeye çalıştığını gözlemliyorum. Akaryakıt ticareti yaparken LPG sektörüne yatay geçiş yapan akaryakıt sektöründeki uluslar arası şirketlerin intifa hakkı ile aldatmaca yaparak LPG yi kanopi altına hapis etme girişimleri Türkiye genelinde 250 adet müstakil otogaz istasyonunu kapattırarak basarıya ulaşmıştı.

Şimdi ise bazı uluslar arası firmalar Türkiye’nin en ücra bölgelerinde yatırım yapıp sektörün gelişmesine katkı sağlamış dağıtım şirketlerinin Pazar payını ve serbest piyasa ekonomisini zorlamaya çalıştıklarını gözlemliyorum.

Kapatılmaya çalışılan tesislerimizde sadece ve sadece LPG alınır ve satılır, LPG ile ilgili ticaret yapılır. Bu tesislerin kapatılması halinde bu tesislerde su satımı, bahçe tarımı ve seracılıkta yapamazsınız. Tesislerin taşıma ve depolama tanklarını, tüp ve teknik teçhizatını başka bir iş alanında kullanamazsınız. Bu sektör için emek sarfetmiş ve tüketici gözünde olumlu irtiba kazanmış tesislerin kapatılmasıyla çalışanlar ve Lpg kullanıcıları da elinde mevcut kullandıkları tüpleri kullanamayacakları için mağdur olacaklardır.

Sektörümüz için çalışan insanları mağdur bırakıp işsiz kalmalarına sebep olmak vicdanlarımızı rahatsız etmeyecek midir? Sektör için yatırım yapan ve işini iyi yapan şirketlerin yanlış bilgilendirmeyle kapattırılmaya zorlanması sizce etik midir? Özellikle yatırımını yapıp lisans hakkı almış işletmelerin lisans haklarının iptal edilmesi ticaret kanununa aykırı değil midir?

Üzülerek belirtiyorum ki, bu durum gelecekte tüketicinin mağduriyetine ve sektörde haksız rekabete neden olacaktır.


İrfan SALİHOĞLU gurboratotalgaz@hotmail.com 07.12.2008 - 15:57

Değerli meşlektaşlarim EPDK sitesinde açıklanan yıllık 5000 ton altında satış yapan bayilerin lisanslarının iptal edileceği haberi gerçekten çok üzücü ve LPG piyasası için kötü bir haber. Söyle kabaca bir incelersek LPG piyasasında 61 dağıtım şirketi var. Bu şirketlerin 14 tanesi aslında beş şirkete ait. Gerçekte geriye 52sirket kalıyor. Yıllık 5000 ton satışın altında satış yapan şirket sayısı 22.Geriye 30 şirket kalıyor. Kalan şirketlerde ulusal satış yapan şirketlerin bölgesel yıkıcı rekabet yapıldığında yıllık 5000 ton rakamın altına rahatlıkla düşürülebilecek şirketleri de sayıdan çıkarırsak geriye ancak 8 şirket kalır. Sermaye ve satış şartını da göz önüne aldığımızda piyasaya yeni şirkette girmesi mümkün değil. Bir yıllık sıkı bir rekabetten sonra piyasa bu sekiz şirkete kaldığı zaman tüketicinin de, bayininde halini düşünmek bile istemiyorum. Buradan değerli EPDK başkanımıza sesleniyorum, gelin böyle oyunlara gelmeyin, piyasanın % 80'nine hakim olan beş dağıtım şirketinin tavsiyelerini bir kenara bırakın, tabana kulak verin, beş kişinin tavsiyelerini dinlerken bu piyasanın asil bel kemiği olan 10000 bayiinin de tavsiyelerini alin, TAVANIN değil, TABANIN sesini duymak piyasa içinde, tüketici içinde daha hayırlıdır. Lpg kanunda bir bayinin ancak bir dağıtım şirketinin bayiliğini yapabileceği, ikinci bir bayilik yapamayacağını belirten yasayı değiştirip, LPG bayilerinin birden fazla bayilik yapabilmesini sağlayacak bir yasa ile değiştirirseniz gerçek ve kalıcı rekabeti sağlamış olursunuz ve rekabeti tabana yaymış olursunuz. Hem tüketici, hem de biz bayiler şamar oğlanı olmaktan kurtulmuş oluruz. SEVGI VE SAYGILARIMLA BAYRAMINIZI KUTLARIM...

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri