Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

PETDER, beş yılda 50 bin 537 ton atık motor yağı topladı

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, atık motor yağlarının toplanması ve bertaraf edilmesi konusunda yetkilendirdiği Petrol Sanayi Derneği (PETDER), 21 Ocak 2004 tarihinde yayınlanan Yönetmelik çerçevesinde yürütülen “atık motor yağı toplama” çalışmaları kapsamında son beş yıl boyunca toplam 78 ildeki, 5 bin 358 atık motor yağı üreticisinden 39 bin dokuz yüz elli sefer yaparak 50 bin 537 ton atık motor yağı topladı. Atık motor yağları lisanslı işletmelerce enerji olarak geri kazanıldı.

PETDER’in yaptığı hesaplamalara göre, son beş yılda toplanan 50 bin 537 ton atık motor yağının enerji değeri 553 milyon kwh. elektrik enerjisine denk geliyor. PETDER yetkilileri, son beş yılda toplanan atık motor yağları ile 300 bin kişinin bir yıllık elektrik enerjisi ihtiyacına eşdeğer bir enerji geri kazanımı elde edildiğini açıkladı.

PETDER, sadece 2008 yılında atık motor yağlarını toplamak ve yasal bertaraf işlemini tamamlamak üzere toplam 13 bin 696 sefer yaparak 3 bin 991 işletmeye ücretsiz hizmet götürerek 16 bin 94 ton atık motor yağı topladı. 1949 tanker dolusu atık motor yağının taşındığı 2008 yılı içerisinde, tankerler arka arkaya dizildiğinde ise 17 km uzunluğunda bir konvoy oluşuyor.

PETDER, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın yeni Yönetmeliği uyarınca “Yetkilendirilmiş Kuruluş” oldu

Petrol Sanayi Derneği (PETDER), T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemelere göre ülke genelinde Atık Motor Yağlarının toplanması ve lisanslı tesislerde ürün/enerji olarak geri kazanımı veya bertarafının sağlanması konularında “Yetkilendirilmiş Kuruluş” oldu. Böylece, atık motor yağları sadece “Motor Yağı Üreticisi” veya “Yetkilendirilmiş Kuruluşlar” tarafından toplanarak kategorilerine göre işlem görmek üzere “Lisanslı İşletmelere” teslim edilecek. PETDER, atık motor yağı toplama organizasyonu ile Türkiye’nin dört bir yanına hizmet veriyor.

Atık yağların toplanması ve bertarafı ile ilgili esaslar ilk defa 21 Ocak 2004 tarihinde, “Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği”nin Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla belirlendi. 30 Temmuz 2008 tarihinde ise eski yönetmelik yürürlükten kaldırılarak, 26952 sayılı Yeni Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, kullanım sonrası ortaya çıkan atık yağlar, içerdiği kirleticilerin oranına göre üç ana kategoriye ayrıldı. Sınıflamaya göre; birinci kategori olan motor yağları “Ürün olarak geri kazanım”, ikinci kategori atık motor yağları “Enerji değerinden yararlanılmak üzere ek yakıt olarak kullanım”, üçüncü kategori atık motor yağları ise ”Tehlikeli atık” olarak bertaraf edilebilir yağlar olarak tanımlandı.

Yapılan yeni düzenlemelere göre, atık motor yağları sadece “Motor Yağı Üreticisi” veya “Yetkilendirilmiş Kuruluşlar” tarafından toplanarak kategorilerine göre işlem görmek üzere “Lisanslı İşletmelere” teslim edilecek. Bunun dışındaki kişi ve kurumlarca toplanması ise yasaklandı.

Yasadışı yollarla yakıtlara karıştırılan, kontrolsüz ortamlarda yakılan ve çevreye bırakılan atık motor yağları çevre ve insan sağlığını tehdit ederken suya karıştığında 1 litre atık yağ 800 bin litre suyu kirletiyor ve kontrolsüz olarak akaryakıta katıldığında ise neden olduğu kirletici emisyonlar sebebiyle insan sağlığına zarar verebiliyor. 2008 yılında PETDER tarafından toplanarak enerjisinden yararlanmak üzere bertaraf ettirilen 16 bin 94 ton atık motor yağı, toplanmayarak denizlere, göllere, nehirlere kontrolsüz olarak bırakılmış olsaydı 13 milyon m3 kullanılabilir suyun kirlenmesine neden olabileceğini ifade etti.

En fazla Atık Yağ Araç Servislerinden toplandı

PETDER’in 2008 yılı boyunca topladığı atık yağların sektörel dağılımı ise şöyle: Araç Servisleri yüzde 65, Kamu Kuruluşları yüzde 10, Yağ Üretim Tesisleri yüzde 6, Belediyeler yüzde 2, Akaryakıt istasyonları yüzde 1 ve Fabrikalar+diğer yüzde 16.

Kişi başına en fazla atık yağın toplandığı iller sırasıyla şöyle; İstanbul, Kocaeli, Ankara, İzmir, Bursa, Zonguldak, Adana, Antalya, İçel. Kişi başına en az atık motor yağın toplandığı yerler ise Doğu ve Güneydoğu illeri. Bu bölgelerin yanı sıra Gaziantep, Konya, Aydın ve Balıkesir toplama veriminin düşük olduğu iller arasında görülüyor.

Proje için beş yılda 9 milyon 250 bin TL harcandı

Atık yağların toplanması projesi için bugüne kadar toplam 9 milyon 250 bin TL bütçe harcanırken bu tutarın yaklaşık %50’si bu projeye katılan şirketler tarafından doğrudan finanse edilerek karşılandı. Atık motor yağlarının yönetmelik kurallarına uygun olarak toplanması, taşınması ve lisanslı işletmeler tarafından çevre ve insan sağlığına uygun koşullarda bertaraf edilmesi için gerekli tüm maliyetleri karşılayan PETDER, atık motor yağı üreten işletmelere bu işlemleri bedelsiz olarak yerine getiriyor.

Atık motor yağlarının toplanarak Bakanlıkça lisanslı tesislerde bertaraf edilmesini zorunlu kılan Atık Motor Yağlarını Toplama Yönetmeliği uyarınca motor yağı üreticisi kuruluşlar, Bakanlığın koordinasyonu ve PETDER’in organizasyonu ile bir araya gelerek çalışmalarını yürütüyor. PETDER’in ülke genelinde her noktaya hizmet götürebilme olanağına sahip olan atık motor yağı toplama organizasyonu sayesinde, İstanbul’dan Bayburt’a, Ardahan’dan Malatya’ya, Sivas’a kadar Türkiye’nin dört bir yanına hizmet verilebiliyor. Bu yapısı ile PETDER atık motor yağlarının toplanması ve bertarafı işlemlerini motor yağı üreticileri adına yerine getirme yetkisine sahip tek kuruluş.

petroturk.com

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri