Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Sektördeki en önemli sorun kaçak tüp dolumu

Türkiye’nin alanında ilk akla gelen markalarından olan Milangaz’ın Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Cömert, sektörün problemlerinin altınız çizdi. LPG’nin 60 milyon kişinin vazgeçilmez ürünü olduğunu söyleyen Cömert, en önemli sorunun kaçak tüp ve standart dışı oluşumlar olduğunu söyledi.

Tüpgaz’ın isim babası Milangaz’ın Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Cömert LPG sektörünün son durumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

LPG sektörünün gelişimine ilişkin bilgi verir misiniz?
Likid Petrol Gaz (LPG) ham petrolden ve doğalgaz yataklarından üretilen Butan, Propan ve diğer yanıcı izomerlerden oluşan bir hidrokarbonlar karışımıdır. Basınç altında sıvı halde muhafaza edilen, tüketim esnasında gazlaşan bir yakıt türüdür.Türkiye LPG ile 1960 yılında tanışmış o dönemde pişirme,sıcak su temin etme ve ısınma amaçlı kullanılan odun,kömür ve gaz yağı gibi yakıtların yerine LPG kullanılmaya başlamış ve hızlı bir gelişme trendi oluşmuştur.Günümüzde vazgeçilmez zaruri ihtiyaç maddeleri kapsamında önemli bir yere sahiptir.Depolanabilir,taşınabilir,yüksek yanış verimi sebebi ile her kesim tarafından kabul gören LPG günümüzde 13 milyon hanede, 60 milyon insanımızın istifade ettiği vazgeçilmez ürün olmuştur.

Milangaz’ı anlatır mısınız?

Türkiye’de ilk tüp gaza ismini veren Milangaz’dır.1960 yılının başında İzmir’de doğmuş ve ülkede tüp gaz tanıtımını yaparak bir marka haline gelmiştir.Milangaz kısa bir süreçte satın almak suretiyle 4 dağıtım şirketini de bünyesine katarak,Türkiye’nin 81 ilinde, 700’e yakın ilçesinde kesintisiz ikmali yapan tek şirket konumundadır.Ülkede en fazla tesise sahip olan ve kendi mülkyetinde ve kontrolünde 350 kamyon tanker, 4 adet gemi filosu çalıştıran kuruluş olup 80 bin tonluk LPG stoklama ile ülkede en büyük yatırımı yapan, en fazla kişi istihdam eden, en fazla bayi ve 500 direkt dağıtım organizasyonu olan tek kuruluştur.Türkiye’de 63 LPG dağıtım şirketi arasında 2008 yılı sonuçlarına göre ikinci konumda bulunan kısa sürede alt yapısını oluşturmuş, tüketici memnuniyetini ön plana çıkararak, konusunda uzmanlaşmış kadroları bünyesinde barındırarak çalışmalarını sürdüren Milangaz yüzde 8’lerde olan pazar payını kısa sürede yüzde 14 seviyesine çıkarmıştır.

Doğalgaz fiyatları son zamanlarda arttı ve artmaya devam ederse bu durumda LPG doğalgaza alternatif olabilir mi?

Ülke, doğalgaz ile tanışmadan önce doğalgazın bugün yaptığı hizmetler ‘’Büyük ısınma ve elektrik üretimi hari璒 bir başka ifade ile yemek pişirme, su temin etme, evsel ısınma ve sanayide LPG ürünü ile karşılanmakta, halen doğalgazın ulaşamadığı alanlarda bu hizmet LPG ürünü kullanımı ile karşılanmaktadır.Doğalgaz ve LPG birbirinin alternatifidir.

Segmentler arası değişimden neyi kastediyorsunuz, biraz açar mısınız?

Bilindiği gibi LPG 3 segmentte
a) Evlerde ve işyerlerinde tüplü olarak
b) Sanayide dökme olarak
c) Otomobillerde yakıt olarak tüketilmektedir.LPG sektörü, faaliyetine tüplügaz segmenti ile başlamış ve zamanla LPG’nin sanayide ve otomobillerde tüketilme imkanlarını araştırmış ve bu iki segmentte LPG tüketilmesi gerçekleştirmiştir. 3.5 milyon ton LPG’nin yüzde 32 tüplü, yüzde 5 dökme, yüzde 63 otogaz olarak tüketilmektedir.Otomobillerde tüketim oldukça büyük bir paya ulaşmıştır.Bu 3 segmentin 2003’te tüketimi yüzde 70 tüplü, yüzde 18 dökme, yüzde 12 otogaz olarak gerçekleşti.Sektörün bu yapısı tüplü ve dökme faaliyetleri doğalgaz sektörüne , otomobil yakıtı olan bölümü akaryakıt sektörüne geçmekte olduğunu görüyoruz. 30 milyar dolar yatırım hacmi ile 10 milyar dolar katma değer yaratan ve 2.5 milyar dolar vergi üreten 250 bin kişi istihdam eden 63 LPG dağıtım şirketinin yer aldığı bu dinamik sektör, kendi içersinde küçülmeye bir zaman sonra yok olmaya mahkum edilmektedir.Özellikle tüketimde büyük pay sahibi Otogaz’ın akaryakıt istasyonları içersinde yer alması sebebi ile akaryakıtın bir türevi ve uzantısı olarak benimsenmekte olmasının doğru bir tespit olmadığını belirtmek isterim.LPG’nin akaryakıt türevi olarak kabul edilirse o zaman doğalgazda bir akaryakıt türevi olarak algılanması gerekir.Zira yakıt olarak kullanılan fuel-oil , mazot ve gazyağının yerini doğalgaz almıştır.LPG’yi diğer yakıtlardan özellikle akaryakıt türevlerinden ayıran en büyük özelliği gaz halinden sıvı hale, sıvı halde tekrar gaz haline dönüştürülerek kullanılan bir yakıt türü olmasıdır.Görülüyor ki, LPG sektörde Pazar payı yüksek olan bu segmente sahiplenmesi bu yolda, ciddi çaba sarf etmesi gerekmektedir.

Sorun olarak belirttiğiniz kaçak tüp dolumu ve standartlar dışı oluşumlardan neyi kastediyorsunuz, bu konuda bir açıklamada bulunur musunuz?

Sektörün bir türlü sonuçlandıramadığı en önemli olay kaçak kontrolsüz tüp dolumlarıdır. Bu oluşum iki şekilde olmaktadır.Birincisi kendi firmasına ait olmayan bir tüpü kendi tesislerinde doluma konu etmesi, tüp üzeri marka ile satışı yapması, ikinci husus ise en tehlikeli olanı ise otogaz istasyonlarının kontrolsüz tüp dolumlarının olmasıdır.Can güvenliği açısından fevkalade zararlı olan oluşum bir türlü önlenememektedir. Ürünün tedarikten nihayi tüketiciye kadar ulaştırılması , standartlar, bağlı kurum kararları, tüketici kanunu ve 5307 sayılı kanunla belirlenmiştir.Tüm standartlar mecburi standart olarak yürümektedir.Ancak ne var ki ülkeye ürün girişleri keza tüketiciye ürün sunuşlarında standartların açık ihlali görülmekte, ülkeye kalitesiz ürün girmektedir.Üründe standartlarda yer olmamasına rağmen baz değişiklikler yapılarak tüketiciye sunulmasında ciddi sorunlar yarattığı görülmektedir.Standartlar değiştirilmeden ürünün değiştirilmesi can ve mal emniyeti bakımından tehlike oluşturuyor.

Milangaz Yönetim Kurulu Üyesi
Yılmaz Cömert


Otogazın ülkemizdeki son durumunu, gelişimi hakkında neler söyleyeceksiniz?

Yukarıda da belirttiğim gibi otomobillerde yakıt olarak kullanılan LPG ürünü, toplam tüketimin yüzde 63 olarak gerçekleştirdiğini görüyoruz, bu oluşumun fiyatının ucuz, çevre dostu bir yakıt olması bakımından tercih edildiğini gösteriyor, ülkemizde benzinli araçların yüzde 30 LPG ürünü kullanımı için dönüşüm yaptırdığını görüyoruz, bu tablo ülkede 2.300 ton LPG tüketmektedir. Bu durum Avrupa’da 1’inci, dünyada 12’inci sıradaki bir ülke konumuna getirmiştir.Araçlarda LPG kullanımı teşvik edilmelidir.Ancak tüketicinin, yararına olacak, rekabet ortamının yaratılması da gereklidir.Tüketilen LPG ile Otogaz istasyon adedi ilişkisine bakıldığında, otogaz istasyon adedi ciddi bir artışla, dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan boyutta olduğu görülecektir.
Bu oluşum ve akaryakıt istasyon içinde otogaz ünitesinin oluşumu ve akaryakıt türevi gibi mütalaa edilerek bu segmentin akaryakıt şirket bünyelerine dahil edilmeye çalışılması rekabeti engelleyen bir görüntü vermektedir.
Tüketicilerin gerek tüplü ve gerekse otogaz ihtiyaçlarında rekabet ortamında ucuz ve kaliteli ürün almaları arzu ediliyorsa, tüplü, dökme ve otogaz segmentlerinin LPG dağıtım şirketleri bünyesinde yürütülmesinin gerekli hatta şart olduğunu belirtmek isterim.

Star Gazetesi
23 Kasım 2009
 Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri