Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Tüp 60, otogaz 2,5 liraya dayandı

Benzin ve motorindeki yüksek fiyattan kaçarak LPG'ye geçen sürücüler son günlerde yapılan zamlarla adeta şoke oldu. Kasım'da 1,76-1,86 lira seviyesinde bulunan otogazın fiyatı, 2,10-2,37 TL'ye tırmandı. Yılbaşında 46 liradan satılan 12 kilogramlık tüp ise, 58,50 liraya kadar yükseldi. Sektör temsilcileri fiyat artışlarında Avrupa'daki soğuk hava ve döviz kurundaki artışın etkili olduğunu belirtiyor.

Cezayir'in satış fiyatını artırması ve döviz kurundaki yükselme sebebiyle, Likit Petrol Gaz (LPG), kasımda yüzde 15,7 ile üretici fiyatları endeksinde fiyatı en fazla artan ürün oldu. Otogazın litre fiyatı 2,37 liraya, mutfak tüpünün satış fiyatı 58,50 liraya kadar çıktı.

Likit Petrol Gaz, Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği (LİKPETDER) Başkanı Ergun Şahin, fiyatların artmasında, Avrupa'nın soğuklar nedeniyle LPG stoklarını artırmaya yönelik fazla ürün talebinin de etkili olduğunu söyledi. Kasım ayına kadar 1,76-1,86 lira seviyesinde seyreden otogazın perakende litre satış fiyatı, illere ve firmalara göre değişiklik göstermekle birlikte 2,10-2,37 lira seviyesine çıktı. 12 kilogramlık mutfak tüpünün perakende fiyatı ise yılbaşında 46 lira düzeyinde iken, 58,50 liraya kadar yükseldi. Mutfak tüpündeki yıllık fiyat artışı, ortalama yüzde 26 düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye LPG Derneği'nin konuyla ilgili değerlendirmesinde, LPG Piyasası Kanunu uyarınca, "LPG alım satımlarında fiyatların, erişilebilir dünya serbest piyasa koşullarına göre oluştuğuna" işaret edilerek, Türkiye için kanunun bu maddesine uygun erişilebilir dünya serbest piyasasının Cezayir olduğu ve sektörde temin fiyatı olarak Cezayir fiyatlarının baz alındığı belirtildi. LPG sektöründeki fiyatlarda, temin fiyatlarındaki değişimler ve dolar kurundaki değişimlerin etkili olduğu vurgulanan açıklamada, aralık ayında bu iki faktörün bir araya geldiği ifade edildi. Açıklamada hem Cezayir fiyatlarının bir önceki aya göre ton başına 151,5 dolar yani yüzde 22,5, hem de kurun bir önceki aya göre yüzde 4,2 arttığı ifade edildi. Türkiye LPG Derneği'nin verilerine göre Cezayir fiyatları son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Kış aylarında LPG fiyatlarındaki artışın normal görülmekle birlikte son iki ayda yaşanılan yüksek artışların, çok genele uymadığı vurgulandı. Kasımdan önce LPG'nin uluslararası ton satış fiyatının 742 dolar düzeyinde olduğu belirtiliyor. Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği (LİKPETDER) Başkanı Ergun Şahin ise fiyatların artmasında, Avrupa'nın soğuklar nedeniyle LPG stoklarını artırmaya yönelik fazla ürün talebinin de etkili olduğunu söyledi. Şahin, LPG'nin uluslararası ton satış fiyatının son bir ayda 815 dolardan 957 dolara çıktığını, dolar kurundaki artışın da Türkiye'ye maliyetini yükselttiğini belirtti. Fiyatın artmasında, soğuklar nedeniyle Avrupa ülkelerinin LPG stoklarını yükseltmek için fazla ürün talebinin de etkili olduğunu kaydeden Şahin, Avrupa'nın stoklarının yeterli düzeye gelmesi halinde fiyatlardaki artışın duracağını tahmin ettiklerini belirtti.

Müdahale etmemiz söz konusu olamaz

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, LPG fiyatlarındaki ani yükselişle ilgili soruları cevapladı. "Bizim piyasaya müdahale etmemiz söz konusu değil. Otomatik fiyatlama mekanizmasıyla devam ediyor." diyen Bakan Yıldız, "Ne benzin ne motorin ne de LPG piyasasına müdahalemiz söz konusu olamaz. Yüzde 90-92'si tamamen ithalata dayalı bir kaynağın verilerini tespit etmek yine ithal kaynaklar aracılığıyla oluyor. Japonya'da, Avrupa'da yaşanan aşırı soğuğun bu yerlerdeki rafine merkezlerinde çıkan petrol ürünleri üzerinde de etkisi olduğunu görüyoruz. İç etmenler var, dış etmenler var. Şu anda dış etmenlerin daha tesirli olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

ANKARA - CİHAN - AA


 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri