Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Oğlun Başbakanlık'ta müstahdem olacak deseler annem çok sevinirdi

Yusuf Günay. Büyüklüğü 100 milyar doları bulan elektrik, petrol, doğalgaz ve LPG sektörünün otoritesi konumundaki Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) başkanlığı görevini yürütüyor. Altı yıllık görev süresi Kasım 2007'de sona eriyor. Yeniden atanıp atanmayacağı belli değil, ancak kendisi, "Süre bitince Başbakanlık'taki kadroma geri döneceğim." diyor. Günay, basında çok yer aldı; en çok da petrol şirketlerine kestiği 1 milyar doları aşan (1,6 milyar YTL) idari para cezasıyla konuşuldu. Günay'a, rutinin dışına çıkarak merak edilen konuları sorduk.

Oğlun Başbakanlık'ta müstahdem olacak deseler annem çok sevinirdiGörev süreniz doluyor? Plan yaptınız mı? Evet, görev sürem 19 Kasım'da doluyor. Görevim bitince, Başbakanlık'taki görevime geri döneceğim. İkinci kez seçilme konusunda ise yasal bir engel yok, ama bu tamamen benim dışımda bir konu. Sizin de genel seçimlerde aday olabileceğiniz konuşulmuştu. Siyasete bakışınız? Ben bürokratım, bu görevim bitince de Başbakanlık'a geri gideceğim. Büyük ihtimal, uzmanlık olur. Siyaset konusunda ise teklifler oldu. Fakat, kurum başkanı olarak daha fazla hizmet yapıyorum. Siyasette bu kadar hizmet edecek ortam bulamayabilirim.

Bu sebeple siyaseten bana yapılan teklifler için teşekkür ettim. Bürokrat olarak daha fazla hizmet edebileceğimi düşündüğümden tekliflere 'hayır' cevabı verdim. Kaçak akaryakıtla mücadele çerçevesinde marker uygulaması başladı. Aslında, marker daha önce vardı, sizin farkınız ne? Öncelikle şu iyi bilinmeli. Yasa, bize kaçak akaryakıtı önleme görevini verdi. Biz bu görevi yerine getirmede kararlıyız. Diğer önemli nokta, şirketlerin daha önce ilave ettiği marker (işaretr), bir nevi boyaydı. Ama, bizim uyguladığımız yüksek teknoloji ürünü, DNA'sı olan tamamen farklı ve çok hassas özellikleri bulunan bir ürün. Yani bizim marker, hangi şirketin, hangi bayiye, hangi ürünü teslim ettiği bilgilerini bize veriyor. Biz bu işi yaparken dünyanın değişik ülkeleriyle görüştük ve ulusal marker'ı ortaya çıkardık. Eskiden yollarda ucuz mazot tabelası vardı, şimdi var mı? Göremezsiniz.

Marker, kaçağı önemli oranda bitirecek bir uygulama ve bu işi bitireceğiz biz. İlk sonuçları da; kayıtlı satışlar artmaya başladı, devletin vergi geliri artıyor, bunu şirketler de teyit ediyor. Sektörde tedirginlik var? Bir de sizin önceden yapılan depo denetim sonuçları da henüz açıklanmadı? 'Ağır cezalar yolda' yorumları yapılıyor... Doğru; Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik, Sanayi İl Müdürlükleri ekipleri ile rafineri ve büyük ana dağıtım şirketi depolarına denetim yapmıştık. Aldığımız numuneler TÜBİTAK laboratuvarlarında inceleniyor. Kesin sonuçlar bize bildirilecek. Geldiğinde nerede, ne kural ihlali varsa ortaya konacak. Aynı şekilde marker denetimleri de oldu. Bunların da sonuçları gelecek. Zaten sektördeki faaliyetleri sürekli izliyorduk, buna marker denetimleri eklendi. Sonuçlar geldiğinde mevzuat neyi emrediyorsa onu yapacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Şuna da bakacağız tabii, kasıt mı var, kasten mi marker eksik tutuluyor. Buna göre değerlendireceğiz, kararımızı vereceğiz. Kanundaki yaptırımları uygulamada hiçbir tereddüdümüz olamaz, kanun ne görev verdiyse o görev ve yetkileri kullanacağız. Markerde, para ve hapis cezası olduğundan, çok dikkatli davranıyoruz. 'Elektrik fiyatları serbest piyasada belirlenmeli' dediniz, DUY sistemini kurdunuz. Fakat, devlet 10 kat pahalı elektrik almak zorunda kaldı. Bu mu serbest piyasa? Hayır, bu değil veya serbest piyasa, kamuya pahalı elektrik satmak değil.

Ama, bizim serbest piyasayı da oluşturmamız gerekiyor. Bakın, bunu yapmazsak kamu daha da pahalı elektrik alma durumunda kalabilir. Ama bunun sebebi Denge Uzlaştırma Yönetmenliği (DUY) değil? Elektrik fiyatı piyasa mantığı içerisinde oluşmalı. Bunun için yasal altyapı oluşturuldu. Fakat bu süreçte kamuda elektrik üretim ve dağıtım özelleştirmelerinde yaşanan gecikme, yani kamunun kanuna göre geride kalması, bazı sorunları beraberinde getirdi ve ilk olarak da DUY'un sağlıklı işlemesini engelledi. Oysa serbest piyasa için kamunun elektrik dağıtım ve üretiminden çıkması lazımdı.

Elektrik Piyasası Stratejisi çerçevesinde kanunun uygulaması 2011'e uzatılmış. Buna karşın yine ilgili kanun gereği daha önce sanal uygulanan DUY sistemi, 1 Ağustos 2006 itibarıyla gerçek ortama taşındı. Bunu uygulamak zorundayız. Buna karşın kamunun geç kalması benzer veya daha yukarı fiyat oluşturacaktır. Bunun yaşanmaması için de çözüm, hızlı bir dağıtım ve üretim özelleştirmesidir. 100 milyar dolarlarla ifade edilen elektrik, petrol, doğalgaz ve LPG piyasasını yöneten bir kurumun başındasınız. Çok önemli bir görev. Ama konuşulur, 'Anadolu insanını yüksek görevlere getirmezler.' diye. Nasıl bu göreve geldiniz? Ben, Sinop'un Türkeli ilçesi Gaziler köyünde çiftçi bir ailenin çocuğuyum. Annem ve babam beni okutmak için uğraştı, durdu. Anneme, babama deselerdi, 20 sene sonra oğlunuz Başbakanlık'ta müstahdem olacak, 'Başımıza devlet kuşu kondu.' derlerdi ve sevinirlerdi. Çünkü devlete millete hizmeti kutsal sayarlar. Bu ülkede pek çok olumsuzluk var, ama şunu göz ardı edemeyiz: Çalışan, işini iyi yapan, başarılı oluyor, bir yerlere gelebiliyor. Türkiye'nin en büyük avantajı bu, bazı aksaklıklar oluyor; ama işini en iyi yapan insanın önü açık oluyor. Hemen her parti döneminde görev yaptım ve sürekli yükseldim (ANAP, DYP, DSP, MHP hükümet dönemleri).

Hangisine tarafım? Sonuçta buraya çalışarak geldim. Bu imkân, çalışan herkes için de vardır. Doğalgaz dağıtım ihaleleri ile dünyaya örnek olduk Doğalgaz size bağlı. İthal bir kaynak ve sürekli ihale yapıyorsunuz, yaygınlaştırmak için? Bu çelişki değil mi? Anlaşmalar olmasaydı bunu yapar mıydınız? Bütün samimiyetimle söylüyorum, doğalgaz anlaşmaları yapılmamış olsaydı dahi Türkiye'de doğalgazın konutlarda kullanımını artırmak için aynı gayreti gösterirdim. Çünkü en temiz enerjilerden birisi. Hatırlansın, şehirlerde hava kirliliği sebebiyle dışarı çıkılamıyordu, oksijen maskesi dağıtılıyordu; başta İstanbul, Ankara olmak üzere birçok şehirde.

Şimdi doğalgaz sayesinde temiz hava solunur duruma gelindi. İhaleleri tamamlayacağız. Ama şu çok önemli, kesinlikle doğalgazın elektrik üretiminde bu derece ağırlıklı kullanımını doğru bulmuyorum. Teşvik de etmem. Şehir içi doğalgaz dağıtım ihaleleri, dünyaya örnek oldu. 1987 yılında ilk kullanım var, ama uzun bir süre yavaş davranıldı, elektriğe ağırlık verildi. 2000'li yıllardan itibaren kurduğumuz sistem bugün Peru, Çin, Hindistan, İsrail, Balkan ülkeleri gibi birçok ülke tarafından örnek alınmak isteniyor. Akaryakıt cezalarını kahramanlık için kesmedik, görevimizi yaptık Cumhuriyet tarihinin en ağır idari para cezasını verdiniz; hem de petrol gibi etkin ve lobisi olan bir sektöre. 'Ülkeyi çok seven kahramanlar' yorumlarına ne diyorsunuz? Bana kurul başkanlığı teklif edildiğinde önce 'hayır' dedim, ısrar olunca bir hafta düşündüm.

Gerçekten zor bir iş. Sonra görevi kabul ettim. Çalışmaya başladık. Altyapıyı oluşturduk. Yasalar çerçevesinde sektörü denetimlere başladık. Bütün kararlar 9 üyeden oluşan kurulda oyçokluğu ile alınıyor. Yasa ne emrediyorsa onu yapıyoruz. Herhangi bir korku söz konusu olamaz, yasayı uyguluyoruz. Birilerinin lehine veya aleyhine karar almamız söz konusu değil. Kanun gereği herkese eşitiz; kamu-özel fark etmez. Evet ağır bir idari ceza uygulandı. Bunu, kahramanlık olarak algılamak doğru değil. Kanunun verdiği görevleri ben ve kurul üyesi arkadaşlar tarafsız bir şekilde yerine getirdik. Aksi halde, özerk düzenleyici kurumun fonksiyonları nerede kalır?

Peki, bir yerlere danıştınız mı? Hayır, yasa neyi gerektiriyorsa onu uyguladık. Hiç kimseye de sormamız gerekmiyor. Bir güvence de almadık. Kimden, ne güvence alacağız? Hükümetle, devletin başka organlarıyla görüşme olmadı mı?

Kesinlikle olmadı. Siyasiler, bürokratlar veya diğer bütün kesimler kurul kararlarını sizin gibi basından, Resmî Gazete'den öğreniyor. İlk cezalarda da öyle oldu. Görev süreniz doluyor, ama Türkiye'nin enerji sorunu devam ediyor. Türkiye enerji sorununun çözümünde öncelikle kendi kaynaklarını harekete geçirmeli. Geç kalındı, ama bu konuda son dönemde DSİ ile çok uyumlu bir çalışma içindeyiz, yerli su kaynaklarını değerlendirmek için. En küçük kaynak dahi elektrik için değerlendirilmeli, bunun için çalışıyoruz. İhtiyacın önemli bir bölümünü, boşa akan sularımızdan karşılamamız mümkün. Yatırımcılara bu yönde tavsiyelerde bulunduk. Bütün yatırımcılar, dolaştı ülkeyi. Türkiye'nin son yıllarda yapılan en önemli değişikliklerden birisi, su potansiyelini harekete geçirmek oldu. Rüzgârda aynı hızda gidemiyoruz, bazı sorunlar var, aşılmalı. Enerji gibi stratejik bir konuda dışa bağımlılığı azaltmak için çok daha kararlı bir devlet politikası oluşturularak, yerli kaynaklarımızı harekete geçirmeliyiz. Nükleer santralla ilgili lisans verilmesi usul ve esaslarıyla ilgili taslağı yayımladık. Görüşler çerçevesinde mevzuat oluşturulacak, başvuruları alacağız, karar vereceğiz. Ama zaman alacak bir konu.

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri