Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Vatandaşın 35 YTL'ye satın aldığı tüpgazda paranın yarısı vergiye gidiyor

Tüpgazda 35 YTL'lik fiyatın yüzde 48'inin KDV ve ÖTV olduğunu, bunun dar gelirlileri LPG istasyonunda tüp doldurtmak gibi tehlikeli yola ittiğini belirten İpragaz Genel Müdürü Şiper, 'Vergi doğalgazla eşitlenmeli' dedi

Selim Şiper, iki yıldır düzenledikleri 'İpragaz Rallisi'nin İpragaz'daki değişimin bir göstergesi olduğunu söyledi.İZMİR - Likit petrol gazı (LPG) üzerindeki yüksek vergi yükü ve doğalgaz anlaşmaları üretici firmaların pazar payını ciddi oranda daraltırken, dar gelirli vatandaşı riski yüksek çözüm yolları bulmaya itiyor. 35 YTL'ye satılan 12 kilogramlık bir mutfak tüpünün yüzde 48'inin KDV ve ÖTV'den oluşması özellikle Anadolu'nun yoksul kentlerinde ve İstanbul'un varoşlarında yaşayan yoksul kesimleri LPG istasyonlarından 'litreyle gaz almaya' itiyor. Dünyada LPG'nin en yüksek vergilendirildiği ülkenin Türkiye olduğunu belirten LPG üreticileri, bu durumun ve Türkiye'nin yaptığı doğalgaz anlaşmalarının son yedi yılda sektörün yüzde 25 küçülmesine neden olduğunu belirtiyor. Doğalgaz ve LPG'nin vergilerinde 'adalet sağlanması' gerektiğini belirten İpragaz Genel müdürü Selim Şiper, bu konuda yapılacak düzenlemeyi vatandaşa indirim olarak yansıtmaya hazır olduklarını belirtiyor.

7-8 Nisan'da İzmir'de düzenlenen 'İpragaz Rallisi'nde gazetecilerle bir araya gelen İpragaz Genel Müdürü Selim Şiper ve Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, yüksek verginin hem sektörü hem de vatandaşı vurduğunu söyledi. Avrupa'da tüpgazda vergi olmadığını hatırlatan İpragaz Genel Müdürü Şiper, Türkiye'de ise 35 YTL'lik mutfak tüpünün yarısının KDV ve ÖTV' olarak devlete ödendiğini kaydetti. Şiper, hükümetin bu konudaki sıkıntıyı bildiğini ancak, 'al ya da öde' koşullu doğalgaz anlaşmaları nedeniyle düzenleme yapamadığını öne sürdü. Şiper, doğalgazla elektrik üretimi nedeniyle de hidroelektrik santrallarının kapasitesinin sadece yüzde 35'inin kullanıldığı eleştirisinde bulundu.

LPG tüketimi azaldı
Türkiye'nin 2000'de 4.5 milyon ton olan LPG tüketiminin 2006 yılında 3.6 milyon tona gerilediğini belirten Şiper, doğalgazın yaygınlaştırılması ve küresel ısınmanın da etkisiyle bu yılın ilk üç ayındaki daralmanın yüzde 9-10 civarında gerçekleştiğini ifade etti.

Türkiye LPG üreticileri Derneği'nin de Başkanı olan İpragaz Genel Müdürü Selim Şiper, tüpgazda verginin azaltılması gerektiğini, doğacak gelir kaybının doğalgazda vergi oranını yükseltip karşılanabileceğini söyledi. Şiper, doğalgaza karşı olmadığının da altını çizdi.

'Anadolu'nun suçu ne'
Şiper, "Doğalgazın bulunduğu kentlerdeki vatandaşlar, mutfak ve ısınmada düşük vergiyle bu ürünü kullanırken, Anadolu'nun yoksul kentlerindekiler veya doğalgaz kullanamayan haneler yüksek vergiye mahkûm ediliyor. Bu, bazı dar gelirli vatandaşların LPG istasyonlarında tüplerine 10-15 YTL'lik gaz bastırarak, riskli 'çözüm yolları' üretmesine neden oluyor" dedi.

Şiper, çözüm konusunda ise hükümete, "LPG'deki ÖTV düşürülerek, doğagazdaki yükseltilmeli. Böylece, devlet gelir kaybına uğramamış olur. Biz de LPG'de indirilen vergiyi vatandaşa ucuzluk olarak yansıtırız" önerisinde bulundu.

LPG'deki daralmaya karşın otogaz tüketiminin arttığını anlatan Şiper, geçen yıl artış oranının yüzde 4 olduğunu, 1.6 milyon ton otogaz tüketildiğini belirtti. Shell'in satın aldığı Turcas'la yaptıkları otogaz satış anlaşmasının devam ettiğini belirten Şiper, bu birleşmenin İpragaz'ın otogazdan çekilmesi anlamına gelmediğini vurgulayıp şunları söyledi: "Kararlılığımızı göstermek için geçen yıl İpragaz 'Energy Team'i oluşturarak, 'İpragaz Rallisi'ni düzenledik. Ayrıca, 45 kişilik bir ekipten oluşan Shaman Grubu da bu yıl İpragaz sponsorluğunda 10 kentte dans gösterileri düzenleyecek." Daralan bir sektörde büyümenin çeşitli yolları olduğunu ifade eden Şiper, bunlar arasında şirket satın almaların da bulunduğunu söyledi.

'Her firmayla ilgileniriz'
57 firmanın faaliyet gösterdiği sektörde şu an için ilgilendikleri şirketin bulunmadığının altını çizen Şiper, "İpragaz, 500 büyük şirket arasında 22. sırada. 850 milyon dolar ciromuz var. Dökme gazda yüzde 35'le pazar lideriyiz. Tüpte yüzde 18'le ikinci, otogazda yüzde 9'la pazar dördüncü durumundayız. Otogazda yeni firmalarla anlaşmalar yapacağız. Bu konuda gaz dağıtım ağı olmayan tüm şirketlerle görüşürüz. Ayrıca, pazar küçüldükçe LNG satışına yöneldik. İki yıldır LNG satıyoruz ve bu alandaki payımız da yüzde 15'e ulaştı. Biz iyi bildiğimiz işi yapıyoruz. Her firmayla ilgileniriz" diye konuştu.

'Tüplere reklam alırız'
Bu arada, Selim Şiper, 3.8 milyon haneye giren İpragaz tüplerinin üzerine reklam alıp almayacaklarına ilişkin soruya, "Neden olmasın. Elimizde 11 milyon tüp var. İlgilenen olursa bu çok kolay" dedi.

Tüple ilgili kazalarda hasarı sigorta öder
Tüpgazın son derece güvenli olduğunu anlatan İpragaz Genel Müdürü Selim Şiper, buna rağmen dünyada her tüpün sigortalandığı tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.Bunun olası bir kaza sonrasında vatandaşın tüm zararının sigorta tarafından karşılanacağı anlamına geldiğini kaydeden Şiper, işleyiş hakkında şu bilgiyi aktardı: "Türkiye'de tüpgazdan kaynaklanan kaza oranının yok denecek kadar düşük olmasına rağmen dünyada tüpgazın sigortalandığı tek ülke Türkiye'dir.

Kaza oranı yüzde 1.7
Bunu rakamla ifade etmek gerekirse, Türkiye'de bir yılda tüpgazın karıştığı belirtilen kaza sayısı sadece 80 civarında. Oysa bu oran diğer ülkelerde yüzde 8'e kadar yükselebiliyor.

Rapor yeterli oluyor
Olası bir kaza sonrasında prosedür şöyle işliyor; Diyelim ki bir talihsizlik sonucu evinizde yangın çıktı. İtfaiye de hazırladığı raporda, yangının çıkış noktasının 'tüpgaz' olduğunu ya da tüpgazla ilişkili olduğu ifade etti. Bu durumda, otomatik olarak sigorta devreye giriyor. Yani vatandaşın bir işlem yapması gerekmiyor ve derhal hasar gideriliyor.

Sadece İpragaz'ın ödediği sigorta primi yılda 1 milyon YTL'ye ulaşıyor."

'Dar gelirli tüpüne 10-15 YTL'lik gaz bastırıyor'
Yüzde 48'lik KDV ve ÖTV nedeniyle 12 kilogramlık bir tüpün fiyatının 35 YTL'ye ulaştığına dikkat çeken İpragaz Genel Müdürü Şiper, bu durumun da Anadolu'nun dar gelirli kentlerindeki vatandaşı, LPG istasyonlarında tüpgaz doldurtmaya yönelttiğinin altını çiziyor. Bu son derece tehlikeli uygulamanın tüpün ağız kısmında hasara yol açabildiğini kaydeden Şiper, fiyat açısından da hiç bir avantajın bulunmadığını belirtiyor. Şiper, "Ancak, vergilerle birlikte 35 YTL'ye kadar ulaşan fiyat özellikle yoksullar için küçümsenecek rakam değil. Sonuçta tüpü mutfakta veya ısınmada kullanıyorlar. Muş gibi Türkiye'nin en düşük gelire sahip kentlerini düşünün. Vatandaş 35 YTL'si olmadığı için tüpü yüklenip LPG istasyonuna gidiyor ve 10-15 YTL'lik LPG bastırıyor. Çok büyük risk taşıyan bu işlem sadece Anadolu kentlerinde değil, İstanbul'un varoşlarında da yaygın olarak uygulanıyor."

Bu tür risklere rağmen, 'tüpgaz patlaması' tanımının da doğru olmadığını kaydeden Şiper, tüpün üretildiği çeliğin parçalanıp dağılma etkisinin bulunmadığına dikkat çekti. Şiper, tüpün yapıldığı çeliğin olası kazada sadece yarılabileceğini belirterek, parça tesiri etkisinin bulunmadığının altını çizdi.

www.radikal.com.tr

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri