Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Marker devreye girince motorinde tüketim 14.7 arttı

Petrol Sanayi Derneği (Pet-Der), yılın ilk çeyreğine ait sektör raporunda, Ulusal Marker başta olmak üzere kayıt dışı ile mücadele kapsamında motorin tüketiminde yüzde 14.7, toplam beyaz ürünlerde de yüzde 11 artış olduğunu açıkladı.

Marker devreye girince motorinde tüketim 14.7 arttıİlk çeyrekte akaryakıt pazarının büyüklüğü yüzde 12 artarak 10 milyar YTL'ye çıktı. Artış, yüksek seyreden petrol fiyatlarından ve birim fiyatlarıyla vergileri daha yüksek olan beyaz ürünlerin toplam akaryakıt ürünleri içindeki payının artmasından kaynaklandı.

Akaryakıt sektörünün yarattığı dolaylı vergi gelirinin (ÖTV ve KDV), yüzde 9.3 oranında artarak toplam 5.5 milyar YTL’ye ulaştı.

Pet-Der, Ocak-Mart Dönemi Sektör Raporu'nu açıkladı. Rapora göre; 2007 yılının ilk üç aylık döneminde resmi ve kayıtlı motorin tüketimi, 2006 yılı aynı dönem tüketimine göre yüzde 14.7 artarak yaklaşık 3.3 milyon metreküpe ulaştı.

İlk çeyrekte toplam benzin tüketimi (95, 98 ve üstü oktanlı kurşunsuz benzinler ile katkılı kurşunsuz benzin), 2006 yılı aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 1.3 oranında azalarak yaklaşık 730 bin metreküp olarak gerçekleşti.

BEYAZ ÜRÜNDE YÜZDE 11 ARTIŞ

Toplam beyaz ürün tüketimi (toplam benzinler,

toplam motorin ve gazyağı), 2006 yılı aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 11 oranında artarak yaklaşık 4 milyon metreküp olarak gerçekleşti.

Otogaz tüketimi, 2006 yılı aynı dönem tüketimine göre yüzde 23.4 artarak yaklaşık 406 bin tona ulaştı.

Otomotiv yakıtları tüketimi (toplam benzinler, toplam motorin ve otoLPG), yüzde 12.7 oranında artarak 3.7 milyon ton oldu.

Siyah ürün (fuel oil ve kalyak ) tüketimi yüzde 41 oranında azalarak 612 bin tona geriledi.

İlk çeyrekte benzinler, motorinler, gazyağı, kalorifer yakıtı ve fuel oil’in toplam tüketimi, beyaz ürünlerdeki yüksek oranlı artışa rağmen siyah ürünlerde ortaya çıkan düşüş nedeniyle değişmeyerek 4 milyon ton oldu.

5.5 MİLYAR YTL VERGİ

Yılın ilk çeyreğinde akaryakıt pazarının oluşturduğu toplam büyüklük toplam tüketimin aynı kalmasına rağmen, 2006 yılı ilk üç aylık döneminde yaklaşık 9 milyar YTL olarak gerçekleşen akaryakıt pazarının oluşturduğu toplam büyüklük, yüzde 12 oranında artarak yaklaşık 10 milyar YTL’ye

ulaştı. Raporda, "Bu artış, yüksek seyreden petrol fiyatlarından ve birim fiyatlarıyla vergileri daha yüksek olan beyaz ürünlerin toplam akaryakıt ürünleri içindeki payının artmasından kaynaklanmaktadır" denildi.

Akaryakıt sektörünün yarattığı dolaylı vergi gelirinin (ÖTV ve KDV), yüzde 9.3 oranında artarak toplam 5.5 milyar YTL’ye ulaştı. Bunun 4 milyar YTL'sini ÖTV oluşturdu.

PETROL 58 DOLAR

Brent ham petrolü ilk çeyrekte varil basına ortalama 58 dolar olarak gerçekleşti. 2006 yılı aynı döneminde varil basına ortalama 62 dolar olmuştu. 2006 yılı ortalaması 65, 2005 ortalaması ise 54 dolar olarak gerçekleşmişti.

Yılın ilk iki ayında 124 bin 555 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 14 bin 561 taşıtın ise trafikten kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam artan araç sayısı 109 bin 994 oldu. Şubat ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı toplam

12 milyon 337 bin 387 adet taşıtın yüzde 50.2’sini otomobil, yüzde 14.9’unu motosiklet, yüzde 14’ünü kamyonet, yüzde 10.5’ini traktör, yüzde 5.8’ini kamyon, yüzde 2.9’unu minibüs, yüzde 1.4’ünü otobüs, yüzde 0.3’ünü ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

İki ayda 49 bin 7 adet otomobil, 2 bin 488 adet minibüs, 1486 adet otobüs, 31 bin 807 adet kamyonet ve 1328

adet kamyon ile 846 adet özel amaçlı taşıt trafiğe girdi. Böylece motosiklet hariç olmak üzere toplam araç parkına net olarak 85 bin 634 adet araç eklendi. Raporda, verilerle ilgili olarak şu değerlendirmede bulunuldu:

LPG'YE DÖNÜŞ SÜRÜYOR

"Otomotiv yakıtlarındaki genel gelişmeler kayıtlı akaryakıt tüketimi açısından değerlendirildiğinde, 2005 yılında başlayarak özellikle 2006 yılında piyasaya yaygın ve

kontrolsüz olarak giren sahte biodizelin etkisinin önemli ölçüde azalmakta olduğunu, Ulusal Marker, yazar kasa ve saha denetimlerinin etkisini göstererek kayıt dışı/kaçak

akaryakıtın azaldığı görülmektedir. Bu gelişmelerin bir sonucu olarak Türkiye araç parkındaki net artısın resmi ve kayıtlı otomotiv yakıtı satışlarına olumlu yönde yansıdığı, özellikle motorin satışlarındaki önemli artıştan görülmektedir. Diğer taraftan benzinden otoLPG'ye geçisin devam ettiği görülmekte ve 'benzin+otoLPG' olarak toplam tüketimde de önemli bir artış izlenmektedir."

MARKER SIKINTISI YAŞANDI

Pet-Der Başkanı Canan Ediboğlu, rapor ile ilgili açıklamasında, 2007’nin Ulusal Marker uygulamasının başlaması nedeniyle çok önemli olduğunu kaydederek, şunları ifade etti:

"Çok yeni ve yeterli deneyim birikimine sahip olmadığımız bu uygulama nedeni ile sektör bazı sıkıntılar yaşadı. Bugüne kadar geçen süreçte sıkıntılarımızın çok önemli bir bölümü giderildi. EPDK ve TÜBİTAK ile el ele vererek bunların üstesinden gelmek üzere çözümler geliştirmeye çalıştık; sonuçta EPDK'nın yapıcı yaklaşımıyla bunda büyük ölçüde başarılı olundu. Şu anda sektörde Ulusal Marker’a yönelik denetimler başlamış bulunuyor ve sektör olarak bizler bu denetimleri destekliyoruz. Ancak Petrol Piyasası Kanunu’na eklenen hükümler gereği ürünün 'kaçak' olup olmadığı tespitinin doğrudan marker seviyesine bağlanması, sektörde bazı endişelere neden oluyor. Bu yüzden sektör denetimlerin çok dikkatli yapılması, muhtemel teknik ve operasyonel sorunlar nedeni ile yanlış bir kaçak petrol tanımlamasının önüne geçilmesi için idari, teknik, operasyonel soruşturmalar ile desteklenmesi gereğine işaret ediyoruz."

Motorin pazarındaki büyümenin sevindirici olduğunu vurgulayan Ediboğlu, "2007 yılının ilk üç ayında resmi ve kayıtlı motorin satışlarında yüzde 14.7'lik bir büyüme görülüyor. Benzinlerde yüzde 1.3 gerileme görülürken otogazdaki büyüme yüzde 23.4 ile devam ediyor. 2007 yılının ilk üç ayında otomotiv yakıtları alanındaki bu önemli büyümenin kayıt dışı ile yapılan mücadelenin olumlu bir sonucu olduğu düşünülmektedir" dedi.

ANKA

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri