Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Tüm tesislerde tip onayı denetimi başlıyor

Sanayi ve ticaret bakanlığı, akaryakıt ve LPG istasyonlarıyla depolarında ve rafinerilerdeki sayaçlarda geniş çaplı bir tip onayı belgesi denetimine başlıyor.

Sanayi ve ticaret bakanlığı, akaryakıt ve LPG istasyonlarıyla depolarında ve rafinerilerdeki sayaçlarda geniş çaplı bir tip onayı belgesi denetimine başlıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ölçü ve Standartlar Genel Müdürü Atilla Şahin tarafından PÜİS, TABGİS, akaryakıt ve LPG dağıtım şirketleri ile rafinerilere gönderdiği yazıda, bazı kuruluşların sayaçlarda tüp onayı alma zorunluluğuna uymadıklarının anlaşıldığını belirterek, tüm tesislerde Türkiye çapında denetimlerin yapılacağı ifade edildi.

Yazıda : Rafinerilerde, akaryakıt ve LPG dağıtım şirketleri depolarında ve akaryakıt ve LPG istasyonlarında kullanılan sayaçların üreticileri veya ithalatçılarının Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ ndan tip onayı almak zorunda oldukları belirtilerek, Bakanlığa intikal eden bilgilere göre bazı petrol dağıtım şirketleri istasyonlarında tip onayı olmayan sayaçlara kullandıkları ifade edildi.

Bu bağlamda, Bakanlık taşra teşkilatında 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununa göre denetim yapan elemanların, rafinerilerde, akaryakıt ve LPG dağıtım şirketleri depolarında, akaryakıt ve LPG istasyonlarında, halen kullanımda olan akaryakıt ve LPG sayaçlarının üzerine yer alan tanıtma plakalarında bu sayaçların tip onayının olup olmadığı kontrollerinin yapılacağı ve tip onayı olmadığı anlaşılan sayaçların tespit edilmesi halinde yasal işlem yapılacağı bildirildi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ölçü ve Standartlar Genel Müdürü Atilla Şahin tarafından PÜİS, TABGİS, akaryakıt ve LPG dağıtım şirketleri ile rafinerilere gönderilen yazıda şöyle denildi: “ Bilindiği üzere Türkiye hudutları içinde her türlü ölçü ve ölçü aletinin milli ekonominin ve ticaretin gereklerine uygun olarak doğru ayarlı ve Uluslar arası Birimler Sistemine uygun olarak imali ve kullanımının sağlanması; muayenesi, ayarlanması ve damgalanması işlemleri 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümleri çerçevesinde Bakanlığımızca yürütülmektedir.

Bu çerçevede her türlü ölçü ve ölçü aleti piyasaya arz edilmeden önce ileride hukuki ve yasal sıkıntıya düşünülmemesi için bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

12-11-2004 tarih, 25641 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan “Ölçü ve Ölçü Aletleri Tip Onay Belgesi Uygulama Usul ve Esaslara Hakkında Yönetmelik” kapsamında Bakanlığımızdan Tip Onayı almak zorundadır.

Bu itibarla rafineriler de, akaryakıt ve LPG dağıtım şirketleri depolarında ve akaryakıt ve LPG istasyonlarında kullanılan sayaçlarının üreticileri veya ithalatçıları Bakanlığımızdan tip onayı almak zorundadır. Bazı petrol dağıtım şirketleri istasyonlarında tip onayı olmayan sayaçları kullandıkları Bakanlığımıza intikal etmektedir.

Bakanlığımız Tip Onayı ve yazılı izni olmayan ticaret konu olan yerlerde akaryakıt ve LPG sayaçlarını kullananlarda dahil olmak üzere imal ve ithal eden kişi ve kuruluşlar hakkında, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu 14.15 ve 16 ‘ncı maddesine ve 4703 sayılı ürünlere ilişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri çerçevesinde yasal işlem yapılacaktır.

Bakanlığımız taşra teşkilatında 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununa göre denetim yapan elemanların asli görevlerinin yanında; rafinerilerde, akaryakıt ve LPG dağıtım şirketleri depolarında, akaryakıt ve LPG dağıtım şirketleri depolarında, akaryakıt ve LPG istasyonlarında, halen kullanımda olan akaryakıt ve LPG sayaçlarının üzerinde yer alan tanıtma plakalarında bu sayaçların tip onayında olup, olmadığı kontrolleri yapılacak, aksi durum tespit edildiğinde bağlı bulunduğu ölçüler ve ayar birimlerine bildirilecektir. İleride hukuki ve yasal sıkıntıya düşülmemesi niçin bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

 

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri