Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Fransa'da Türkiye için lobi yapıyoruz

Total Türkiye Genel Müdürü Muammer Ekim, önümüzdeki yıllarda, hem Türkiye’deki yatırımlarını devam ettireceklerini belirterek 'Şehir merkezlerinde yeni istasyonlar açacağız. Marka imajımızın artırılması için pazarlama faaliyetlerimiz hızla devam edecek' dedi.

Fransa'da Türkiye için lobi yapıyoruzTotal, 132 ülkede faaliyet gösteren ve 520 bin hissedarı bulunan dünyanın 4'üncü büyük petrol ve gaz şirketi. Türkiye'de 1992'den beri faaliyette olan 2003'te ise Totalgaz ve Elf'le birleşmesi tamamlanınca Total Türkiye adını alan şirket, İstanbul'da Kurumlar Vergisi sıralamasında 23'üncü sırada yer alıyor. Fransız kökenli ancak uluslararası bir şirket olan Total'in Türkiye Genel Müdürü Muammer Ekim, Türkiye'nin seçim sürecinin yatırım yapan yabancılarda endişe yaratmadığını söylüyor. "Türkiye'nin yıldızı Avrupa Birliği (AB) perspektifinden ayrılmadığı müddetçe parlamaya devam edecek" diyen Ekim, enerji konusunda atılan adımların da çok önemli gelişmeler olduğunu söylüyor. "Türkiye kesinlikle bir enerji koridoru olacak" diyen Ekim'le akaryakıt piyasasındaki gelişmelerden, seçimlere kadar farklı konularda sohbet ettik.

Total’in, dünya ve Türkiye akaryakıt piyasasında yeri nedir? Kaç bayiniz var?

Uluslararası alanda Total, 95 bini aşkın çalışanı ile dünyanın 132 ülkesinde faaliyet gösteren dünyanın dördüncü büyük şirketi. Avrupa’nın rafinaj pazarlama alanında da lider şirketi. Türkiye’de ise 1992 yılından beri ayrı ayrı faaliyet gösteren Total ve Elf şirketleri, dünya genelinde gerçekleştirilen birleşmeyi takiben, 2002 yılı içinde Total Oil Türkiye AŞ adı altında hukuken birleşti. 2003 yılında Totalgaz’ı da bünyesine alarak, tek bir akaryakıt, madeni yağ ve LPG şirketi olarak faaliyet göstermeye başladı. Türkiye geneline yayılmış toplam 500 civarında istasyonumuz var. Akaryakıt ürünlerinde yüzde 7, madeni yağda yüzde 10 ve LPG’de yüzde 6 pazar payına sahibiz. 2006 yılı ciromuz 2.6 milyar YTL.

Enerji piyasalarının neredeyse tümünde olduğu gibi Türkiye akaryakıt piyasası bir “yeniden düzenlenme” sürecinden geçiyor. Sizce bu geçiş sürecinin neresindeyiz? Sürecin sonuna gelindiğini ve gerek yasal altyapı bakımından gerekse adil ve tam rekabete dayalı disiplinli bir piyasanın oluşması bakımından yeterli mesafenin kat edildiğini düşünüyor musunuz?

2005'te ikincil mevzuatların tamamlanması ve petrol sektöründe faaliyet gösteren oyuncuların lisans almasıyla birlikte piyasanın düzenlenmesi süreci büyük ölçüde tamamlandı. Denetim sürecinin başladığı 2006’da ise, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından lisans, ürün kalitesi ve ulusal stok kontrolü konularında çeşitli incelemeler yapıldı. Denetimler sonucunda piyasa oyuncularına EPDK tarafından verilen ağır cezalar hakkında şirketlerin itirazı ve başlatılan yasal süreç geçtiğimiz yıl gündemin en önemli konularından biri oldu. Adil ve tam rekabete dayalı bir piyasa oluşması hakkında yasal mevzuatların tamamlanması ve denetim faaliyetlerinin başlaması ile birlikte çok önemli bir mesafe alındığı açıktır. Ancak asıl mesafenin önümüzdeki dönemde yapılacak kaçak akaryakıta karşı kararlı bir mücadeleyle alınacağına inanıyoruz. Bunun için öncelikle, bu yılın başında sıkıntılı başlayan ulusal marker uygulamasındaki sorunların çözülmesi gerekiyor.

Ulusal marker uygulaması sektörün gündeminde üst sıralarda bulunmaya devam ediyor. Uygulamaya ilişkin görüşleriniz neler? Sistemin sağlıklı bir şekilde işleyeceğine inanıyor musunuz?

Hepimizin çok yakından takip ettiği ulusal marker uygulaması 1 Ocak 2007’de başladı. Büyük miktarda vergi kaybı ile devleti, haksız rekabet ile de sektörü zarara uğratan kaçak akaryakıt satışının önlenmesini amaçlayan ulusal markeri destekliyoruz. Ancak sektörümüz için çok yeni olan bu uygulama, birçok sorun ve belirsizliği de beraberinde getirdi. Sorunların çözümüne yönelik çalışmalar devam ediyor. Total olarak istasyonlarımızda kalite kontrol denetimlerimizi etkin bir şekilde yapmaya devam ediyor ve sonuçlarını titizlikle takip ediyoruz. EPDK'nın denetimleri de bu yıl içinde bayilik bazında başlayacak. Ulusal markerden vazgeçilmesi için bir neden yok. Tedirgin eden konular var ama EPDK ile diyaloğumuz da iyi.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, araçların yakıt alırken otomatik tanınmasını öngören yeni bir projenin uygulanacağını açıkladı. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir? Projenin uygulanabilir olduğunu düşünüyor musunuz?

Maliye Bakanlığı’nın istasyonlarda yazar kasa uygulamasından sonra ikinci bir projesi olarak açıklanan Otomatik Taşıt Tanıma Sistemi'nin amacı da ulusal marker gibi yasadışı uygulamaların önüne geçmek. Biz Total olarak pratik her türlü teknolojik uygulamayı düzenli bir piyasa yaratılması adına destekliyoruz. Bu uygulamanın araç başına 2 dolar olmak üzere şu anki toplam araç parkı dikkate alındığında yaklaşık 25 milyon dolar gibi ek bir maliyet getireceği biliniyor. Ayrıca her yıl artan araç sayısı ile bu maliyet daha da artacak. Ayrıca istasyonlara da yüksek harcamalar yapılarak araç tanıma sistemlerinin eklenmesi gerekecek. Bu çapta yatırımlara girilmeden önce teknik konuların tamamen çözülmesi gerekiyor.

Türkiye Bakü-Tiflis-Ceyhan, Samsun-Ceyhan gibi boru hatlarıyla bir enerji koridoru olma yolunda. Hatta Adana bölgesinin Hollanda'daki Rotterdam'ı geçeceği öne sürülüyor. Siz nasıl bakıyorsunuz?

Böyle bir ihtimal kesin var. Bu gözüküyor. Çok ciddi bir gelişme bu. Bazı rakip projeler çıkıyor Burgaz-Dedeağaç gibi. Dünyanın başka yerlerinde de rafineri projeleri var. Ama Türkiye'nin coğrafya olarak özel bir yeri var. Ayrıca Türkiye devleti yönetime kim gelirse gelsin, güvenilir ortak olduğunu, bazı ülkelerin can damarı enerjilerin kendi üzerinden geçmesi halinde sorumluluklarını yerine getireceğini, şantaj konusu yapmayacağını birçok proje ile gösterdi. Türkiye’nin gelecekte oynayacağı koridor rolü açıkça görülüyor.

Dünya şirketi Total, Türkiye'yi yatırımlar açısından nasıl görüyor?

Biz Türkiye'deki gelişmeleri takip ediyoruz. Bizim genel politikalarımıza uyacak fırsatlar doğduğu zaman bu projelerde yer almak istiyoruz. Total, dünyada yılda 13 milyar dolar yatırım yapıyor. 130'dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve bu yatırımlara birçok proje aday. Biz de bu yatırımlardan Türkiye'nin pay alması için sunumlar yapıyoruz. BTC’de yüzde 5 hissemiz var. Kaşagan'da yüzde 18,5, Şahdeniz'de yüzde 18 hissemiz var. Total için Türkiye gelişebilir, yatırımlar yapılabilir bir ülke olarak görüyor. Total’in vizyonu faaliyet gösterdiği iş kollarında en çok tercih edilen ilk üç markadan biri olmaktır. Bu bakış açısıyla önümüzdeki yıllarda, hem Türkiye’deki yatırımlarımızı sürdürmeyi amaçlıyoruz. Şehir merkezlerinde yeni istasyonlar açacağız. Marka imajımızın artırılması için pazarlama faaliyetlerimiz hızla devam edecek.

Türkiye'de seçim dönemine girildi. Gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz?

Total olarak Türkiye'nin geleceğine inanıyoruz. Kısa süreli olaylar önemli değil. Uzun vadeli olarak inandığımız için anlık konular çok etkilemiyor. Önemli olan Türkiye'nin istikrarının bozulmaması. Seçimler zaten olacaktı biraz erkene alındı. Türkiye AB perspektifinden uzaklaşmaz, şeffaflaşma gibi kriterleri benimsemeye devam ederse hiçbir krizden etkilenmez. Son günlerde özelleştirme ve satışlara yabancı ilgisi de bunun kanıtı. Doğrusu da budur. Biz sıcak para yatırımcısı değiliz. Türkiye'nin kaderi ile geleceği ile yakından ilgiliyiz. Türkiye'nin istikrarlı gelişmesinin hepimize faydası var.

Fransa'da Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı Türkiye'yi etkiler mi?

Total Fransız kökenli olsa da uluslararası bir şirket. 132 ülkede faaliyeti var. Ancak önemli olan ülkeler arasında ekonomik işbirliklerinin gelişmesidir. Türkiye kendini Avrupa'ya ne kadar entegre ederse o kadar iyi. Çünkü Türkiye'nin tanıtım problemi var. Biz Fransa ile yaşanan Ermeni yasa tasarısı ve diğer krizlerde Türk-Fransız iş konseyleri ve dernekleri ile hareket ederek girişimlerde bulunuyoruz. Bu tür yasaların haksız ve yanlış olduğunu, Türkiye-Fransız ilişkilerine yardımcı olmayacağını anlatıyoruz, lobi yapıyoruz. Bunlar önemli.

Sürdürülebilir kalkınma için sorumluluk şart

Total, bazı sponsorlukların yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de gündemde.

Total, sürdürülebilir bir kalkınma için çeşitli sosyal sorumluluk projeleri üretmekte. Bu çerçevede Renault tarafından ilköğretim okullarında beş yıldır sürdürülen, 7-11 yaş çocuklarımıza erken yaşlarda yol güvenliği bilinci edindirmeyi amaçlayan “Sokakta İlk Adımlar” yol güvenliği eğitim projesine destek vermeye başladık. 2006-2007 öğrenim yılı sonunda 18 ildeki, 1479 okulun 190.000 öğrencisine ulaşmış olacağız. Bunun yanı sıra sosyal sorumluluk alanında eğitime odaklanmayı düşünüyoruz. Bu kapsamda ilk yıl için Total Oil, Türkiye tesislerinin bulunduğu sekiz yöredeki ihtiyaç sahibi ilköğretim okullarının kütüphane, oyun parkı, yemekhane gibi ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenirken, ayrıca çalışanların desteği ve insiyatifiyle tüm Türkiye’de eğitime destek çalışmaları da yürütülecek.

MUAMMER EKİM KİMDİR?

1949 yılında Konya'da doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini kimya mühendisliği üzerine Robert Kolej ve CarnegieMellon Üniversitesi'nde gerçekleştirdikten sonra iş hayatına 1974 yılında İpraş / Tüpraş'ta başladı. 1987'ye kadar Kırıkkale Raferi Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yapan Ekim, 1991'de Total'e geçti. Muammer Ekim şu an Total'in Türkiye Genel Müdürü olarak görevini sürdürüyor.

(Jale Özgentürk / Söyleşi referansgazetesi.com)

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri