Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Tüpte yeni iddia: Firmalar 12 kilo fiyatına 7 kilo satıyor

Piyasada 43 yeni liraya satılan mutfak tüpünün otogaz istasyonlarında (LPG) 28 YTL'ye doldurulduğunun ortaya çıkmasından sonra tüpte yeni bir iddia daha gündeme geldi.

Bitti sanılan 12 kilogramlık mutfak tüpünün içinde kullanılamayan 5 kilo daha gaz kaldığı ifade ediliyor. Bu nedenle tüp şirketlerinin tüketiciye 12 kilo fiyatına aslında 7 kilo gaz sattığı öne sürülüyor.
Bitti sanılan 12 kilogramlık mutfak tüpünün içinde kullanılamayan 5 kilo daha gaz kaldığı ifade ediliyor. Bu nedenle tüp şirketlerinin tüketiciye 12 kilo fiyatına aslında 7 kilo gaz sattığı öne sürülüyor.

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği Başkanı Ergun Şahin, mutfak tüpü şirketlerinin vatandaşa eksik gaz sattığını iddia etti. Şahin'in verdiği bilgiye göre bittiği için değişime gönderilen 12 kilogramlık mutfak tüpünün içinde 5 kiloya yakın gaz kalıyor. Firmalar, dolum sırasında tüpteki gazı 12 kiloya tamamlıyor. Yani her değişimde tüpe 7 kilogram gaz dolduruluyor. Ancak vatandaştan 12 kiloluk gaz parası alınıyor.

Ergun Şahin, standart bir mutfak tüpünde metal ağırlığın (dara) 11-13 kilogram olduğunu belirtiyor. Ancak tartılan boş tüplerin 17 kilogram çektiğini vurguluyor. Şahin, buna göre bittiği sanılan her tüpte aslında 5 kilo gaz kaldığını söylüyor. Şahin, bu durumun kaçak dolumu cazip hale getirdiğini ifade ediyor. "Vatandaş tüpün içinde gaz kaldığını bildiği için oto LPG istasyonuna gidip daha az parayla tüpünü dolduruyor." diyen Şahin, bazı bayilerin de aynı sebepten ötürü kaçak dolum yaptığını belirtiyor.

İstanbul'un göbeğinde bile sanayi ve mutfak tüplerine kaçak dolum yapıldığını kaydeden Şahin, "Bazı bayiler boş tüpleri araca yüklerken ağır olanlarını ayırıyor. Bayi ağır tüplerde fazla gaz kaldığını bildiği için 'ana firma kazanacağına ben kazanayım' diyor. İçinde 5 kilo gaz kalan tüpe, sanayi tüpünden 7 kilo gaz doldurarak satıyor. Bu uygulamanın İstanbul'un göbeğinde olduğunu görüntülerle tespit ettik." bilgisini veriyor.

Şahin, tüp dolum firmalarının dara konusunda vatandaşları kandırdığını öne sürerek, "Daralar tüpün üstüne öyle küçük yazılıyor ki mercekle bile okunmuyor. Dolu tüpte verilen daranın üzerine içindeki 12 kilogram gelen gazı ekliyoruz, olması gereken ağırlıkta çıkmıyor. Mesela darası 12 kilogram olan dolu tüpün 24 kilogram gelmesi gerekiyor ama gelmiyor. 25 veya 23 kilogram çıkabiliyor." açıklamasını yapıyor. Şahin'in verdiği bilgiye göre Sanayi Bakanlığı'nın yeni çıkardığı bir düzenlemeye göre dolum esnasında her tüpün ayrı ayrı tartılması gerekiyor. Ancak firmalar tüpleri 10'arlı gruplar halinde tartıyor. Sorun buradan kaynaklanıyor.

'Kaçak dolum yapan açıklansın'

Mutfak tüplerinde kaçak dolumu Zaman, 21 Ocak 2008 tarihinde "15 YTL için faciaya davetiye" başlığıyla gündeme getirmişti. Bayide 43 yeni liraya değiştirilen mutfak tüpünün, otogaz istasyonunda 28 YTL'ye doldurulduğu haberi okuyuculardan büyük ilgi gördü. Doğu ve Güneydoğu'daki okuyucular, kendi bölgelerinde tüp ve otogaz istasyonları arasında fiyat farkı olmadığını, otogazdan doldurulan tüpün 40 YTL civarında olduğunu belirtti. Otogaz bayii olduğunu belirten bir okuyucu da kaçak dolum yapan firmaların açıklanmasını istedi. Elbista Petrol Ürünleri ve Satıcıları Derneği Başkanı Yüksel Çiçek ise kaçak dolum yapan bayilerin tespit edilmesi durumunda 252 bin YTL ceza ödeyeceğini anlattı.

Zaman Gazetesi Okur Yorumları İçin Tıklayınız...

www.zaman.com.tr

 

 


Yaşar Yıldız 24.01.2008 - 16:37

Sayın başkanım Yüksel Çiçek kaçak tüp dolduran Otogaz istasyonlarına uygulanan 252 bin YTL cezayı doğru bulmuyorum. Çünkü İstanbul'un göbeğinde tüp deposunda sanayi tüpünden tüp dolduran depolar var. Kanunlarla belirlenmiş ancak tüpü bayi satar diye ne yazık ki İstanbul'da bakkal market sucu herkes su satıyor bayi tüpü götürüp müşterinin cihazına takmassa 129 bin ytl cezası var bakkalın, marketin tüp satacağı düşünülmediği için bakkala, markete ceza yok olsaydı satamazdı kaldı ki bakkalda markette satılan tüplerin markası belli yasaya göre hiç bir şirket ruhsatı olmayan bayi ye veya satış yerine tüp veremez bu şirketler veriyor da cezası yoksa Otogaz istasyonlarına yazık değil mi onlara niye ceza veriliyor. Ceza verilecekse hepsine bir verilsin.


Yaşar Yıldız 24.01.2008 - 16:29

BİR BASARI ÖYKÜSÜ
Bu dernek kurulduğunda bu dernekten birşey olmaz diyen diyenlere itaf olunur. Şuanda karışık duygular içerisindeyim ulusal basının güzide kurulusu zaman gazetesine teşekkürü bir borç bilirim çünkü insanların aşını pişirdiği LPG ile Bilgi bilgileri doğru adresten alıp kamuoyuna duyurması her şeye rağmen bir gazetecilik basarisidir. Emeği geçen zaman gazetesi ve yazarlarına kamuoyu adına teşekkür ederim. Likpetder Derneği kurucularına ve Sayın Başkan Ergün Şahine kamuoyu adına yapmış oldukları çalışmaların devamını dilerim. Saygılarımla


New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri