Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Sorumlu Kim?

Bayilik sözleşmesi haricinde bayilerden alınan özel sözleşme ve taahhütnameler T.C. kanunlarına aykırı olamaz

Kanun Yönetmenlik ve TS standartlarına uyulmadan LPG ikmali yapılaması  bunun sonucu olarak ta can ve mal kaybının meydana gelmesi ne yazık ki devam etmektedir.

LPG şirket müdürleri haberimiz başlığındaki gibi bayilere, rekabet kurumuna yapılan bildirimin haricinde ek sözleşme ve taahhütnameler belki şirketlerini koruma altına aldıklarına inanmaktadırlar. Oysa 5307 sayılı yasa eşitlik ilkesine uyulması gerektiğini emretmektedir. 

LPG sektörü yöneticisi ve bayisiyle birlikte vicdanlarımızla hareket ederek halkın can ve mal güvenliğini önem vermemiz ve bilinçli hareket etmek günü geldiğine inanıyoruz.

LİKPETDER olarak Türkiye’ nin her yerinde kanunsuzlukların üstüne gideceğimizi ve LPG dağıtım şirketlerinin kanunlara, TS standartlarına, Depolama ve Bayilik kurallarına uyması gerektiğini tekrardan bildiririz.

 

Yukarıdaki hükümler gereği adı geçen dağıtım şirketinin gerekli ruhsat ve izinleri almamış tüplü LPG bayilerine satış yapması mümkün olmadığı gibi başka dağıtım şirketlerinin de bayilerine LPG tüplü ikmali yapması mümkün bulunmamaktadır. Ama LPG dağıtım şirketleri kanunlara uymayarak gaz ikmali yaparak kanunları hiçe saymışlardır.

Rapor tarihi : 01.02.2008

Bayi Bizimgaz A.Ş. yetkili bayisi, patlayan tüpün bir adedi Bizimgaz tüpü olup, imalatçı Evas'tır. Raporda belirtildiği üzere imalatçı Evas tüpünde kusura rastlanmamıştır. Bayisi olmayan firmaya Totalgaz Oil Türkiye A.Ş. aracı ve bayiler vasıtasıyla kanuna muhalefet yaparak gaz ikmali yapmıştır, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinin raporunda belirtildiği üzere; Totalgaz A.Ş. ye ait tüpün imalatçısı Astüp olup, TS EN 970'e göre yapılan muayenesi neticesinde yapılan incelemede AS-1 ve AS-2 kodlu tüplerin çevresel kaynak dikişlerinde çökme, kaynak kriter hatası, kaynak ek yeri yükseltisi, düzensiz ve iç bükey dikiş hataları gibi kaynak hatalarına rastlanmıştır.

Bu sonuçlardan kaynak işlemi sonrası malzemelere yeterli ısıl işlem (normalizasyon veya gerilim giderme tavlası) uygulanamadığı kanaatine varılmıştır.

Savcılıktaki iddianameye göre "Bilinçli Taksirle ölüme neden olma ve taksirle genel güvenliğin tehlikeye sokulması"

Netice : Şüphelinin eyleme uyan TCK' nın 85/1, 22/3-6-2. cümle, 53, 171/1-a, 53, 58 maddeleri uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi Kamu adına iddia ve dava olunur.

Likpetder Derneği olarak oğlunu kaybetmiş acılı babaya tekrar başsağlığı diler ve oğlunun ölümüne sebebiyet vermekten açılan davada da hukuki yönden yanında olacağımızı bildiririz.

Bilirkişi raporunda ise muhtelif firmaların tüplerinin marka değişikliği yapıldığı belirtilmiş ise de bir ev tüpünün depozitesinin 5 YTL ye aboneye satıldığı TV reklamlarıyla belirtilmiş olup, LPG dağıtım şirketleri bayilerine 5 YTL nin altında dahi depoziteyi verdiği, günümüzde hiç bir bayi arkadaş tüp üzerinde marka değiştirme operasyonu yapılmasına ihtiyaç duyulduğuna inanmamaktayız. Kanunda da belirtildiği üzere tüplerin bakımları onarımları LPG dağıtım şirketlerine aittir.  

Bilirkişi raporunda, LPG dağıtım şirketinin olaya ilişkin vermiş olduğu dilekçe

Kısaca;

 Olay yeri işyerinde farklı markalarda bazı tüplerin bulunduğunu bu tüpler arasında müvekkili firmanın tüp yada tüplerinin de yer alındığının anlaşıldığı, olay mahallinde farklı markalarda LPG ve oksijen tüpleri bulunduğunun öğrenildiğini, bizim gaz marka tüplerden bir kısmının olaydan hasarsız yahut az hasarlı kurtarıldığının anlaşıldığını, olay mahallinde LPG tüpleri ile birlikte oksijen tüplerinin de bulunması gerek olay nedeni ile telef olan gerekse hasarlı ve sağlam şekilde kurtarılan LPG tüplerinin içinde de oksijen gazı bulunma ihtimalini kuvvetlendirdiğini, olay mahallinde yasal düzenlemelere uygun olmayacak şekilde tüpler arasında gaz aktarma işi / dolum v.s. hususta Savcılığın müdahalesinin talep edildiği, LPG tüplerinin içine oksijen gazı karıştırma ihtimali mevcut olduğundan bu tüplerin piyasaya geri dönüşünün engellenmesi hususunda emniyet ve koruma tedbirlerinin alınması Savcılıktan talep edilmiştir.

Bayi arkadaşımız 2002 yılından beri, Oksijen tüpü satışı yapmaktadır. Oksijen satışı yapılan bir yere, bayilik veren LPG dağıtım şirketi patlama anına kadar bayinin dükkanına hiç mi ziyarette bulunmadı. Hiç mi görmedi yabacı marka tüpleri ve oksijen tüplerini, Patlama olunca bayisini bu şekilde suçlaması LPG dağıtım şirketinin 20.07.2004 tarihinde bayilik mukavelesi imzalatırken 2002' den bu yana oksijen sattığını bilmektedir. Bayisini bu şekilde sahip çıkılması gereken yerde suçlaması sadece markalarının çok kıymetli olduğuna inandıklarındandır. Sayın yöneticiler markalarınıza değer veriyorsanız, kanunlarda belirtilen kurallara uyması gereken birinci derecede LPG dağıtım şirketi yöneticileridir.

İtfaiye raporunda ise; LPG tüplerinde birinden gaz kaçağı meydana geldiği farkında olmadan çalışmaya devam eden bilev ile çalışma yaparken çıkan kıvılcımla zamanla yoğunlaşan gazın infilak ettiği, patlama neticesinde şahsın vücuduna parçalanan tüpün metalleri isabet ettiği, üzerindeki elbiselerde ve vücudunda kısmen yanmalar meydana geldiği, şahsın hayatını kaybettiği, duvar tuğlalarının dışarıya doğru yıkıldığı, şahsın hayatını kaybettiği, patlayan 4 adet 12 kg' lık LPG tüpünün parçalandığı görülmüş olup, yanan kısımlar söndürülüp olay yeri polis ekiplerine teslim edilerek Gruba dönüş yapılmıştır.

Gaz kaçağı olduğunu ve gaz kaçağının dağılmadığını en ufak kıvılcımdan meydana geldiyse, TSE standartlarına uygun olmayan yere LPG bayilik verildiği ve standartlara, ruhsatı olamayan yerlerle bayilik mukavelesi yapılamaz hükmü olmasına rağmen, İki firmanın da gaz ikmali yapması düşündürücüdür.

Bayinin Savunması, Oğlunun ölümü ile ilgili, ölüme sebebiyetten dolayı sorgulamada bu işten önce Sincan'da hırdavatçılık yaptığını ve bu dükkanı kapatınca satılmayan malzemelerin bir bölümünü kapattığından dolayı elinde kalan malzemeler olduğunu ifade etmiştir.

Buradan da anlaşılıyor ki nalbur, hırdavatçı, v.b. benzer el aletleri satan bayi arkadaşlarımız ayrı bir dükkan tutması ve dağıtım şirketlerinin de böyle bir işle iştigal eden TS standartlarına uygun olmayan yerle hem mukavele yapmaması hem de gaz ikmalini yapmaması gerekmektedir. Sadece bayinin suçlu gösterilmesi düşündürücüdür. Bizim çağrımız LPG dağıtım şirketleri derneği ve uzman kişilerle beraber tarafsız bir heyetle bu vakanın araştırılıp ağır yaralı olan bayi arkadaşımıza bir komisyon huzurunda hem ziyaret hem de konunun tüm LPG sektörünün bir komisyon kurularak yaraların sarılması gerektiğidir.

 

 

 

 

 


Onur Kır 07/03/2007 - 17:02
Sorumlu ve Sorunlu
Sayın dernek yöneticileri, Sorumlu kim demişsiniz tabi ki kanun ve kural tanımayan şirketler neden mi bayilerin yüzde doksanı eğitimsiz ilkokul mezunu cahil adam cesur olur. Şirketlerin üniversiteli pazarlamacı ve yönetici ordusu cahil bayiyle samimiyet kurup kendilerini sağlama alacak bir dünya evrak imzalatıyor bayi bilmeden bütün sorumluluğu üzerine alıyor malesef bayinin başına birşey geldi mi o üniversiteli yöneticilerinin hiç birini bayi yanında bulamıyor o güçlünün yanında yer alıyor.haklı olarak maaşını oradan alıyor.Burada sorunlu olan bayi hepsi cahil olduğu için kendilerini temsil eden bir sivil toplum örgütü kuramamış birileri kurmaya kalksa bile onlarıda kapital güç tasviye etmiş. Kısaca sorumlu şirketler sorunlu bayiler iyi ki sizler varsınız öğrenmek isteyene yol gösteriyorsunuz .Saygılarımla

Emir Erel 05/03/2007 - 15:39
Güldürmeyin Adamı
Sayın şirket avukatları ve şirket yöneticileri sizde biliyorsunuz ki Devletin savcısı nereden bilecek bir tüpün depozitosunun kaç para olduğunu marka degiştirmek karlımı zararlımı bunu bilemez sizler kendi prestijinizi kurtarmak için devletin savcısını yanıltıyorsunuz siz degilmisiniz bir depozito tüpünü bayiye beş ytlye satan beş ytllik tüpü adam Dünyanin yatırımını yapıp neden marka degistirsin güldürmeyin adamı.

Deniz Karslioğlu 05/03/2007 - 15:31
Erdemli ol
Hata ve kaza Dünyanın her yerinde olur önemli olan hatayı kabullenmek kazadan dolayı mağdur olan insanların acılarını paylasa erdemligini gösterebilmek tabiki bizim memleketimiz bir hukuk devleti önemli olan kendi vicdan mahkemeni yapıp kendinizi vicdanınızda yargılamak. Tabi vicdanınız varsa? Eminim yüce adalet yerini bulacak

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri