Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

EPDK Aktif Olarak Çalışıyor

Sn.Fikret Bircan beye cevaben

EPDK Aktif Olarak ÇalışıyorSn.Fikret bey ben ikinci kuşak LPG bayisiyim.1978 yılında Alevgaz bayiliği ile başladığımız LPG bayiliğine 2002 yılına kadar aynı şirketle çalışarak geldik. Alevgazı Bpgaz satın aldıktan sonra şirketle anlaşamamaya başladık ve benim 100 metre üstümdeki Aygaz bayini transfer edince ipler koptu.

Bpgaz’a ilave teminat verdikten 27 gün sonra Bpgaz ile çalışmayı bıraktım ve Totalgaz bayiliği aldım. Kanunu kullanarak beni sindirmeye çalışan şirkete kanunla karşılık verdim ve bir yıllık bir yargı maratonundan sonra onlar pes etti. Bu süre içerisinde ne bir tazminat ödedim ne bir tüpüme el koydurdum nede başka bir para cezası ödedim üstüne birde bpgazdan iki yıl sonra icra yolu ile para aldım. Bizim derneğimiz tüplü gaz ve otogaz bayileri yardımlaşma Derneği.

Her ne kadar dağıtım şirketleri de sitemize giriyor olsa da sitenin ve derneğin amacı tüplü ve otogaz bayilerinin haklarını savunmak yardıma ihtiyaç duyan meslektaşlarımıza kanun ve yönetmelikler konusunda yardımda bulunmaktır. Derneğimizin ücretsiz hukuk danışmanı vardır. Sizde yazınızda gazcılar ve tüpçüler diye ayrım yapmışsınız. Gazcılar olmadan tüpçüler olmaz tüpçüler olmadan gazcılar olmaz.

LPG piyasasında 62 değil 60 dağıtım şirketi vardır. Ancak bu şirketlerin 55 tanesi tüplü LPG isi yapmaktadır.Buna karşılık EPDK da kayıtlı 10957 tüplü LPG bayi vardır.Bu bayilerin tali bayilerini de topladığımızda sayı 30000 adetin üstündedir.

EPDK sizi tüplü gazda muhatap almıyor diyorsunuz. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu piyasayı denetlemektedir. Bu piyasada Rafineri, dağıtım şirketleri, Bayiler, Tali bayiler ve son tüketici bir bütündür ve piyasa bu zincirden oluşur. 5307 sayılı LPG kanunu incelerseniz kanunda tüketicinin uyması gereken kurallarda açıkça yazılıdır. Bu gösteriyor ki biz bayileri değil bizim müşterilerimizi bile muhatap alıyor. Farklı bayilerin farklı marka tüpleri sattığından bahsetmişsiniz.

Söyle düşünün sizin eski bir bayiniz var ancak siz eski bayinizin satışlarını nasıl artırırım diye düşünmüyorsunuz gidiyorsunuz eski bayinizin yanına bir bayilik daha transfer yoluyla veriyorsunuz.Yeni bayiye sermaye desteği yüksek satış primi veriyorsunuz ama eski ve sadık bayinize bunların hiçbirini vermiyorsunuz.sonuç eski bayiniz batıyor diğer eski bayilerinde şirketine güveni kalmıyor.

Peki şirketin satışı artıyor mu hayır satışlar ortada biri geliyor eskisi gidiyor. Yeni bayide yüksek primden ötürü gördüğü her bayiye yasak olmasına rağmen bunun yasak olduğunu dağıtım şirketlerinin bilmesine ve o bayinin böyle satış yaptığını bilmesine rağmen gaz ikmaline devam ediyor. Tabi ki piyasa şimdiki gibi allak bullak oluyor. Ama bayi ikinci bir işyerinde başka bir bayilik yaparsa rekabet kuralları içinde olur piyasaya düzen gelir gerçek rekabet olur. Şirketlerde teminat ve ağır tazminatlarla bağladıkları eski bayilerine sahip çıkar piyasaya düzen ve adalet gelir.

Biz bayilerinde istediği de düzen ve adalettir. Ben Totalgaz bayisiyim ve ben şirketimle sorunum olursa konuşarak zaten hallediyorum şirketimle çalışmaktan da memnunum. Bana karşı bir haksızlık yapılırsa da hakkimi sonuna kadar ararım. Derneğimizin istediği de bayilerin haksızlığa uğradıklarında haklarını sonuna kadar yılmadan aramasıdır. Ama ne yazık ki sitemizin

LPG kanunları bölümü en az ziyaret edilen bölümleri bayi arkadaşlarımız maalesef bu konularda bilgi edinmek istemiyorlar sanırım. Bahsettiğim senedinizi tahsile koyarım vb. gibi bayileri sindirerek satış yapan şirketler bayilerin bölümüne yazılan ve bazıları yayına koyulmayan bayi şikayetlerinden ötürü yazdığım bir şikayettir. Benim şahsi şikayetim değildir. Ben senedimi almadan ödememi yapmam yada muhakkak makbuzumu alırım.2006 ile 2007 yıllarına baktığımızda dökme satışı %54 düşmüş buna karşılık otogaz % 30 artmış.

Nedense EPDK aktif olarak çalışmaya başlayınca tablo değişti sizce neden olabilir? Türkiye’de satılan LPG nin % 80 ni 10 şirket tarafından satılmakta kalan %20 ise 50 dağıtım şirket tarafından satılmaktadır. Bu tablo sizce tekel değilmidir. LPG bayileri maalesef ne TOBB ta nede ticaret ve sanayi odalarında temsil edilmektedir. Kanunlar çıkarken kanun koyucu meslek örgütlerinden görüş almakta ama 10957 bayi yerine 10 dağıtım şirketi görüş vermekte ve kanunlarda bu şirketlerin isteğine göre düzenlenmektedir. Likpetder’in kuruluş nedenlerinden biride budur.

Dernek olarak EPDK ile yaptığımız toplantıda bunu da dile getirdik. Dağıtım şirketleri LPG ile doğalgaz arasındaki ÖTV farkını yani haksiz vergilendirmeyi (benzer ürün olmasına rağmen) devletimize şikayet edip haksızlığın giderilmesine çalışacaklarına kendileri ilk önce sıkıştırılmış doğalgaz lisansı aldılar. Bayi olmadan direk satış yapmanın en kolay yolu nasılsa. Şimdiye kadar Maliye bakanlığı, İçişleri bakanlığı, Sanayi ve ticaret bakanlığı, Enerji bakanlığı ilgileniyordu ve çok başlılık vardı hepsinin yerine bu misyonu EPDK üstlendi. Doğrusuda budur.Saygılarımla.

İrfan Salihoğlu
gurboratotalgaz@hotmail.com


Aslında İkimizde Aynı Şeyi Söylüyoruz

EPDK Aktif Olarak Çalışıyor

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri