Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Aslında İkimizde Aynı Şeyi Söylüyoruz

İrfan Salihoğlu

İrfan Salihoğlu Sayın Fikret bey, Öncelikle sektörümüzle ilgili konularda biz bayilere verdiğiniz bilgiler ve tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için size tüm bayi arkadaşlarım adına teşekkür ederim. Ayrıca bir dağıtım şirketi yöneticisi olarakta derneğimize dava açmak ya da bayilerinize Likpetder’in sitesine girmeyin diye aba altından sopa göstermek yerine bilgi birikiminizi ve görüşlerinizi sitemize yazdığınız için medeni cesaretinizden ötürü ayrıca tebrik ederim.

İnsanlar hala mahallesindeki LPG bayilerine yani tüpçülerine güvenerek kapılarını bizlere açmakta, müşterilerimizin mutfaklarına banyolarına kadar girerek tüplerini cihazlarına bağlamakta, kazandığımız her kurusu alın teriyle yüz akıyla kazanan biz bayiler, hala tüpçülüğün şerefli bir meslek olduğunu savunuyoruz. Tüpçülük şerefli bir meslek olmasa yapmayız zaten. 80'li yıllarda 18 şirket varken sadece biri tombul siboplu tüp satarken 17'si uzun vanalı tüp satması sizce adilmiydi.

O mantıkla gidersek Türkiye’de sadece tombul ve uzun tüp satan iki şirket olması gerekirdi. Halkın benimsediği takım kolaylığı olan bir tüpü diğer şirketlerinde benimseyip üretmesi gayet normaldir. Aygaz , Likitgaza markalar kanunundan dava açtığında, bende Alevgaz’ın o zamanki müdürü Mahir beyle bir kamyon gazına iddiaya girmiştim, Aygaz kaybedecek diye ama Mahir bey aksini iddia etmişti. Mahir beye otomobil lastiğini örnek vermiştim, Bir firma lastiği yuvarlak olarak adına tescil ettirse diğer firmalar lastiği dört köşemi yapmak zorunda demiştim. Lastiğin başka sekli olabilir mi?

Siz 62 ayrı tip tüp şekli verebilirmisiniz? Bursa’da daha düne kadar 12 KG Mutfak gazının perakende tavsiye edilen fiyatı yani ev abonesine satılan fiyatı 37,00 YTL iken, Aygaz bazı bayileri aracılığıyla %46 iskonto ile 19,00 ytl, Bizimgaz ,İpragaz, Likidgaz direk satışla 20 ytl'ye gaz satıyorlardı. Tüpraş çıkış fiyatının da çok altında olan bu fiyatlar resmen yıkıcı rekabettir. Ama malesef Rekabet Kurumumuz yapılan şikayetleri tüketici lehine diye oybirliğiyle red ediyor.

Tüpçülerin hakkini aramak için, kanunla kurulan ve her bayinin kayıt yaptırarak kanun zoruyla aidat ödediği Bütangaz satıcıları odasıda hiç birşey yapmıyor.Üstüne birde kardeşine kahveciler odası başkanlığını aldırıp gidiyor. Likidgaz’la anlaşarak Bursa kahvecileri A.Ş. isminde şirket kurarak daha da ucuza tüp satmaya başlıyor. Malasef mesleğimizle ilgili gerek Ticaret ve Sanayi Odası meslek komitelerinde görev yapanlar gerekse esnaf odalarında görev yapanlar bizlerin hakkını savunmak için maaş alıyorlar, ama birşey yapmıyorlar.

Likpetder gibi bu işi hiçbir maddi menfaat beklemeden yapanlara da ellerinden gelen her türlü çelmeyi takıyorlar. Tüpçüler uyanmasın istiyorlar. Ama geç kaldılar. Birimiz dağıtım şirketlerinin gözlügünden bakıyoruz, birimiz LPG bayilerinin gözlügünden bakıyoruz. Aslında ikimizde ayni şeyi söylüyoruz. Ben bardağın yarısı dolu diyorum, siz yarısı boş diyorsunuz.

İkimizinde söylediği yarım bardak su, ama söyleyiş şeklimiz farklı. Otogaz istasyonlarına yazar kasa takılınca, otogazla dökmegaz arasındaki ÖTV farkı düşünce ne oldu?

Eskiden bazı şirketlerden dökme diye faturalanıp, otogaza satılan LPG şimdi yaptırımlar sayesinde otogaz olarak faturalandırılmaya başlandı.%54 düşüsün en büyük sebebi budur. Bazı dağıtım şirketlerimize ait LPG tankerleri sınırda, LPG götürüyorum diye su ile yakalanmadı mı?

Gemi kaptanı iskeleyi şaşırınca tonlarca kaçak gaz yakalanmadı mı? Bu kaçakçılığı bayiler yapmıyor. 5307 sayili LPG kanununun 1.maddesi, 8.maddesi, 9.maddesi, 13.maddesi, 15.maddesi, 19.maddesi , 20.maddesini ve EPDK tarafından çıkarılan LPG piyasası yönetmelikleri ve tebliğleri tekrar okumanızı rica ediyorum. Orada EPDK'nın kimleri muhatap aldığı açıkça yazmaktadır.

Ayrıca EPDK'nın giriş sayfasında da kuruluş amacı ve yetkileri açıkça belirtilmiştir. Bir dağıtım şirketinin 15 yıllığına 100,000 YTL(yüzbin) ,Otogaz bayisinin 12 yıllığına 1,000 YTL (bin) lisans ücreti ödemesi sizce çok mu?

Bir dağıtım şirketinin 15 ton/ay satan bir bayiye teklif ettiği transfer hibesidir.Dağıtım şirketinin EPDK'ya ödediği bir aylık lisans ücreti bir genel müdürümüzün bir aksam yemeği ücreti. Bence çok değil. Bence çok yakında EPDK 28 YTL'ye aldıkları gazi 37 YTL'ye bayisine satarken kendileri direk satışla 25 YTL'ye satan dağıtım şirketlerine dur diyecektir, çünkü değirmenin suyunun kaynağına epey yaklaşıldı. Saygılarımla

İrfan Salihoğlu

gurboratotalgaz@hotmail.com


Aslında İkimizde Aynı Şeyi Söylüyoruz

EPDK Aktif Olarak Çalışıyor

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri