Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

Pompada rekabet yok ifadesi ciddi haksızlık

Benzin fiyatlarının yüksekliğinden akaryakıt şirketleri de rahatsız. BP Türkiye Başkanı Tahir Uysal dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer almayan Türkiye'de en pahalı benzinin satılmasının rahatsız edici olduğunu ifade ediyor.
İsmail Altunsoy/Zaman

Pompada rekabet yok ifadesi ciddi haksızlıkUysal'a göre, pahalılığın sebebi yüksek vergiler. Düzenli vergi tahsilatı yapılamadığı için akaryakıt ürünlerine yükleniliyor. Toptan satışlarda dağıtım şirketleri arasında yaşanan yoğun rekabette kâr marjlarını minimuma indiriyor. Uysal, ham petroldeki düşüşün pompa fiyatlarına mutlaka yansıyacağını da belirtiyor.

ABD'de halen yaklaşık 1 dolara satılan bir litre benzin, Türkiye'de 2,5 dolar. Bu rakamın yüzde 60-70'ini Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile Katma Değer Vergisi (KDV) oluşturuyor. Geri kalan yüzde 30'luk bölümü ise rafineri, dağıtım şirketi ve bayi kârları ile nakliyeye ait. Türkiye'de 2005 yılından itibaren benzin, motorin gibi akaryakıt ürün fiyatlarının belirlenmesi serbest bırakıldı. Yeni dönemde fiyat rekabeti beklenirken dağıtım şirketleri promosyon rekabetine yoğunlaştı.

Zaman'ın akaryakıt fiyatlarıyla ilgili eleştirileri kamuoyunun gündemine taşıması üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Rekabet Kurulu'na başvurarak şirketlerin benzin ve motorinde ortak fiyat belirleyip belirlemediklerinin incelenmesini istedi.

Rekabet Kurulu, inceleme sonrasında rekabetin ihlal edilmediğini tespit etti. Ancak Kurul, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin birbirine çok yakın fiyatla satış yapmalarının izlenmesi gerektiği kararına vardı ve EPDK'ya Petrol Piyasası Kanunu'ndaki "EPDK, iki aylık tavan ve taban fiyatı belirleyebilir" yetkisini hatırlattı. EPDK da şeffaf bir piyasa oluşturma amacıyla rafineriden benzin istasyonuna kadar akaryakıt ürünleri fiyat oluşumunun kamuoyuna açıklanması için yeni bir çalışma başlattı.

BP Türkiye Başkanı Tahir Uysal, akaryakıt piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili Zaman'a değerlendirmelerde bulundu. Benzindeki yüksek fiyatlardan kendilerinin de rahatsız olduğunu söyleyen Uysal, ana dağıtım şirketlerinin fiyat oluşumunda kabahatinin olmadığını savundu. Uysal'a göre konunun farklı boyutları var. Şirketler, belediye gibi kamu kuruluşlarına akaryakıt satabilmek için kıyasıya rekabete giriyor. Ticari-toptan satışlarda yaşanan yoğun fiyat rekabeti kâr marjını ciddi şekilde etkiledi.

İstasyondaki pompadan satışlarda ise rekabetin niteliği değişiyor. Tüketicileri çekmek için sunulan promosyonlar maliyetleri artırıyor. Dünyada farklı ülkelerin akaryakıt fiyatları incelendiğinde pompalarda fiyat rekabetinin çok fazla olmadığının görülebileceğini söyleyen Uysal, rekabetin çok yoğun olması durumunda şirketlerin ömrünün de uzun olmayacağını belirtiyor. Uysal, fiyat rekabetini engelleyen en önemli unsurun yüksek vergiler olduğunu ısrarla vurguluyor. Uysal, "Pompada rekabet yok, ifadesi ciddi haksızlık. Çünkü, benzinden alınan vergi çok yüksek. Kâr marjında oynama yapsanız da yapmasanız da toplamda sınırlı bir fark var." diyor.

Ham petrol fiyatlarının 147 dolardan 90 dolara kadar gerilediği bu dönemde akaryakıt ürün fiyatlarının düşmemesi de, vatandaşların tepkilerine sebep oluyor. Tahir Uysal konuyla ilgili eleştirileri şöyle cevaplıyor: "Son yıllarda ham petrol fiyatları çok arttı. Fiyat düşüşlerindeki gecikme, rafineri sektöründeki faz farkından kaynaklanıyor. Ham petroldeki düşüş mutlaka pompa fiyatlarına yansıyacak."

Promosyonu bayiler istiyor

Akaryakıt şirketlerinin tepki aldığı konulardan birisi de, istasyonlarda yapılan promosyon yarışı. Bayiler ana dağıtım şirketlerinin baskısı ile promosyon yaptıklarını savunuyor. BP Başkanı Tahir Uysal ise promosyonu bayilerin istediğini söylüyor. Promosyona tüketicilerin ilgi gösterdiğini ifade eden Uysal, bazı bayilerinin daha iyi promosyon kampanyaları düzenlenmesi için kendilerinden talepte bulunduğuna dikkat çekiyor.

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) verilerine göre Maliye, akaryakıt ürünlerinden yılın ilk 6 ayında toplam 13,5 milyar YTL dolaylı vergi (ÖTV-KDV) topladı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 11,8 milyar YTL idi. Maliye, artan petrol fiyatları ve akaryakıt tüketimindeki düşüşe rağmen vergi gelirlerini artırıyor. Yıllık ürün satışları 18 milyon tonu geçen akaryakıt ve LPG sektörünün vergiler dahil 2007 rakamsal büyüklüğü 62 milyar YTL. Aynı dönem itibarıyla toplam akaryakıt ürünlerinin oluşturduğu vergi (ÖTV+KDV) 26 milyar YTL oldu.

www.petroturk.com

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri