Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

LPG'ciler gözünü mutfağa dikti, 4 milyarlık 'güvenli kapak' kavgası patladı

4 milyar dolarlık tüpgaz pazarında, korsan tüple rekabette zorlanan firmalar, çareyi "güvenli kapak" uygulamasında buldu.

LPG'ciler gözünü mutfağa dikti, 4 milyarlık 'güvenli kapak' kavgası patladıMilangaz ve Likitgaz'ın "çıtçıt kapak"la, İpragaz, Ergaz, Bizim Gaz, Mogaz, Shell ve BP Gaz'ın da "Shrink kapak"la korsan dolumlarla mücadele ettiği pazarda Aygaz, "shrink kapak"a "hologram" ekleyerek, ön plana çıkmaya çalışıyor.

52 firmanın faaliyet gösterdiği 4 milyar dolarlık tüpgaz pazarında, korsan tüple rekabette zorlanan firmalar, çareyi "güvenli kapak" uygulamasında buldu. Milangaz ve Likitgaz'ın "çıtçıt kapak"la, İpragaz, Ergaz, Bizim Gaz, Mogaz, Shell ve BP Gaz'ın da "Shrink kapak"la korsan dolumlarla mücadele ettiği pazarda Aygaz, "shrink kapak"a "hologram" ekleyerek öne geçmeye çalışıyor.

Yılda toplam 3 milyon 600 bin ton LPG'nin tüketildiği Türkiye'de, bunun yüzde 41'i evlerde kullanılıyor. Evde kullanılan 1 milyon 485 bin ton LPG tüplerin, yüzde 90'i mutfak ve banyolarda kullanılıyor. Geri kalanını da kiloluk küçük tüpler oluşturuluyor. Sanayide ise 24 ve 45 kiloluk LPG tüpleri kullanılıyor.

Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı'nın yaptığı araştırmaya göre, pazarda faaliyet gösteren 52 firmadan bazıları, LPG tüp maliyetinin 20 doları bulması nedeniyle, diğer firmaların tüplerini piyasadan toplayarak, dolum yapma yoluna gidiyor. Bu da, hem kullanıcıların güvenliğini tehtit ediyor, hem de haksız rekabete yol açıyor.

Aygaz, Milangaz, İpragaz, Shell, BP gibi sektörün önde gelen firmaları da, birbirleriyle rekabet etmek yerine kaçak dolumla mücadelede etmek zorunda kalıyor. Bu da, firmaların ürünlerinde hologram, shrink, çıt çıt gibi farklı kapak uygulamalarına gitmesine yol açıyor.

KİM NE UYGULUYOR?:

Firmalar, tüplerinin vanasının üzerine "çıtçıt", "shrink" gibi farklı adlar taşıyan kapakları yerleştirerek, tüketicilerin korsan tüp kullanımını önlemeye çalışıyor. 'Shrink'te, tüpe önce plastik bir kaplama takılıyor. Ardından bu kapağın üstüne sıcak buhar uygulanarak, üzerine firmanın amblemini taşıyan plastik malzeme ekleniyor. Shell Gaz, BP Gaz, Total Gaz, Mogaz, Ergaz, İpragaz gibi firmalar, "shrink" uygulamasında bulunuyor. Aygaz ise "shrink" kapaklarda kullanılan plastik malzemenin üzerine "hologram" ekliyor. Böylece, kapağın taklit edilmesi engellenmeye çalışılıyor. Milangaz ve Likitgaz'ın üreticisi Demirören Şirketler Grubu ise tek kullanımlık çıt çıt uygulamasında bulunuyor. Kapak, polietilen malzemeden üretiliyor. Üzerinde şirketin logosu bulunan kapak, açıldığında, plastik iki parçaya ayrılıyor. Bir daha birleştirmek mümkün olmuyor. Bazı küçük şirketler ise korsan ürünlere karşı, önlem olarak vanayı karton ile sarıp, zımbalama yoluna gidiliyor.

PAZAR PAYLARI:

Türkiye'de LPG gaz sektöründe toplam 52 firma faaliyet gösteriyor. LPG Derneği'nin verilerine göre, pazarın liderliğini Aygaz elinde bulunduruyor. Aygaz'ı Milangaz takip ediyor. Üçüncü sırada ise İpragaz geliyor. BP, Mogaz, Bizimgaz, Shell, Ergaz gibi firmalar da pazarda öne çıkıyor.

Firmaların yapamadığını zamlar yaptı

LPG'ye yapılan zamlarla 12 kilogramlık tüpgaz fiyatının 30 milyon liraya kadar ulaşması, firmaların korsan tüple mücadelesinde önemli bir etken oldu. Shell Gaz Tüplü Satış Müdürü Erdem Sevim "Fiyatlar 30 milyona yükselince tüketiciler aldıkları tüpün markalı olması konusunda daha dikkatli davranmaya başladı. Fiyatların yükselmesi, başlı başına bir kontrol mekanizmasının oluşmasını sağladı" dedi.

Yan yatırıp sıcak suya oturtan var

TÜRKİYE'de 12 kilogramlık ev tipi tüplerin ortalama ayda 1 kez değiştirildiğini söyleyen Aygaz Pazarlama Grup Müdürü Rıdvan Uçar, "Ancak, bazı bilinçsiz tüketiciler tüpün kullanım süresini artırabilmek için tüpü yan yatırma ya da sıcak suya oturtma gibi yöntemlere başvuruyor. Oysa, gazın çabuk buharlaşmasını sağlayan bu tip uygulamalar, tüp kazalarının en önemli etkenlerini oluşturuyor" dedi.

Patlayan tüp değil gaz oluyor

TÜRKİYE'de yaşanan tüp kazalarının yalnış kullanım ve ihmalden kaynaklandığını söyleyen Demirören İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Tayfun Demirören, "Ev içinde doğalgaz ile tüpün tehlikesi eşittir. Çünkü patlayan tüp değil, gazdır. Eğer kaçak olursa her ikisinde de kaza yaşanma riski olur. Ayrıca, gaz zehirlemesi de doğru değil. Zehirleyen bacasız şefbenlerden çıkan gazın oksijeni yakmasından kaynaklanır. Oksijen yanınca da odanın içindekiler boğulur" dedi.

DÜZELTME

Geçtiğimiz hafta tüketici köşesinde yayınlanan 'TÜBİTAK bastırdı, 650 trilyonluk sucukta tercih, markaya kaydı' başlıklı haberde yer alan tabloda İkbal, Aytaç ve Pınar'ın dana beyaz et karışım sucukları yer almıştır. Bu firmaların yüzde yüz dana etinden üretilen sucukları da bulunmaktadır. Bu sucuklar satışlarının çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri