Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat

EPDK BAŞKANI YUSUF GÜNAY’IN SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI’NDAKİ DENETİM ARACI TESLİM TÖRENİNDEKİ KONUŞMASI (26.04.2007)

Sayın Bakanım,

      Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın saygıdeğer temsilcileri,

     Özellikle son iki yılda gerek petrol piyasasının gelişmesinde gerekse bu sektörün düzenlenmesi ve denetlenmesinde önemli gelişmeler yaşandığı hepimizin malumudur. 

Ekonomik büyüklüğü 50 milyar Yeni Türk Lirası’nı aşan bu sektörde rafineri ve dağıtım şirketleri  satışları ile ithalatı giderek artmaktadır.

    Bu gelişimde ülkemizin ekonomik ve sosyal yönden gelişmesiyle paralel olarak sektörel denetimlerin ve piyasa düzenlemelerindeki etkinliğin arttırılmış olmasının da önemli bir etkisi vardır. 

      Bu konuda kanuni düzenlemeler yapılmıştır. Lisanslandırma, ulusal marker gibi araçlara kaçak akaryakıtın yakalanması ve tasfiyesi gibi bazı düzenlemeler ve daha da ağırlaştırılmış yaptırımlar eklenmiştir.

     Sektörel denetim sisteminin en önemli ayağı, bir başka ifade ile “olmazsa olmaz”ı ise yetişmiş ve deneyimli personelin gerekli tüm ekipmanla donanmış bir şekilde ve ülkemizin her yerinde görev yapabilir olmasıdır.

      Bu amaçla, Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Ali Coşkun ile 2005 yılı Haziran ayında imzaladığımız işbirliği protokolleri ile gerek petrol gerek LPG piyasası denetimleri konusunda çok önemli bir adım atılmıştır.

       Denetim sürecinin gelinen aşamasında, ulusal marker uygulamasının da işlerlik kazanması bu altyapının daha da güçlendirilmesini zorunlu kılmaktadır.

        Bu ayın 17’sinde 48 adedi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na olmak üzere toplam 232 adet özel donanımlı araçlar ülke sathında ilgili kurumlara teslim edilmiştir.

       Teslim ettiğimiz araçların her biri şoför mahallinden izole edilmiş bölmelerde 400 adet akaryakıt numunesini taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştır. Araçlarda akaryakıt numunelerini artı 4 derecede muhafaza edecek çekmeceli, soğutma dolapları ile elektrik tertibatı gibi gerekli donanımlar mevcuttur. Ayrıca bu araçlarda gerekli numune alma araçları ile ulusal marker kontrol cihazları yer almaktadır.

        Aynı gün ülke çapında Ulusal Marker Enjeksiyon Sistemleri ve Ulusal Marker Denetimi yapılmıştır.Bu denetimler Ankara’dan Artvin’e, Batman’dan Bursa ve Kocaeli’ne kadar 16 şehirde, 58 adet rafineri, antrepo ve biodizel tesisinde, 107 personelden oluşan 26 ekip tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda  şirketlerin, otomatik dozaj kontrollü ulusal marker enjeksiyon sistemlerinin EPDK tarafından belirlenen özelliklere uygun kurup kurmadığı denetlenmiştir.

Ayrıca ulusal marker enjeksiyon uygulamasının TÜBİTAK tarafından belirlenen usule uygun olarak yapılıp yapılmadığı ile akaryakıttaki ulusal markerin mevzuatta öngörüldüğü şart ve miktarda olup olmadığı da bakılmıştır. Yeterli miktarda ulusal marker bulunmayan ürünlerle ilgili de gerekli tespitler yapılmış, alınan numuneler analiz için TÜBİTAK’a gönderilmiştir.

Kurumumuz tarafından alınan karar ve belirlenen denetim programı çerçevesinde artık ülkemizin her yerinde sadece depo ve antrepo değil akaryakıt bayilerinden kara taşıtlarına kadar zincirin her halkasında sürekli ve her an denetim yapılabildiğini açıklamak isterim.

Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Ali Coşkun, Bakanlık teşkilatını sektörel denetimler konusunda seferber ederek bu çalışmalarımızda bizlere büyük destek vermiştir. Kendilerine şükran duygularımı ifade ediyorum.

         Bu araçların Bakanlığınız tarafından sürdürülen denetim çalışmalarına güç kazandıracağına olan inancımla sizlere saygılar sunarım.

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri